Według szybkich szacunków GUS inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 procent. (fot. Pixabay)
Według szybkich szacunków GUS inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 procent. (fot. Pixabay)

Jest przełamanie. Pozytywny trend inflacji za listopad według GUS

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Według szybkich szacunków GUS inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 procent rok do roku. To spadek w stosunku do sytuacji z października, gdzie wskaźnik ten wynosił 17,9 procent.

Inflacja w listopadzie. Pozytywna informacja

Ekonomiści ankietowani przez RMF FM wskazywali, że Główny Urząd Statystyczny poda, że wskaźnik inflacji w listopadzie wyniósł tyle samo co miesiąc wcześniej – 17,9 procent.

Stacja alarmuje jednak, że po nowym roku inflacja może dalej rosnąć, wraz z podniesieniem urzędowo regulowanych cen energii.

Spadek inflacji w listopadzie prognozował wcześniej ekonomista banku Pekao Kamil Łuczkowski. Zapowiadał on, że wskaźnik ten w tym miesiącu spadnie do 17,7 proc.

— Zakładamy, że inflacja w listopadzie spadnie do 17,7 proc. z 17,9 proc. w październiku. To symboliczny odczyt, bo - nie licząc lutowego spadku spowodowanego tarczą antyinflacyjną - byłby to pierwszy spadek inflacji od połowy ubiegłego roku — stwierdził Łuczkowski.

Dane z poprzednich mieisęcy

NBP w połowie listopada podzielił się danymi o wskaźnikach inflacji bazowej w październiku 2022 roku. Wynika z nich, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych wyniosła 18,7 procent, wobec 17,8 procent miesiąc wcześniej.

Po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wskaźnik ten wyniósł 14,4 procent, wobec 13,6 procent miesiąc wcześniej.

Z kolei inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 11 procent. Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wynosił 10,7 proc.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka