Ceny żywności napędzają inflację. Fot. Pixabay
Ceny żywności napędzają inflację. Fot. Pixabay

Oby te informacje się sprawdziły. Inflacja osiągnie trend, jakiego dawno nie widziano

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Inflacja w listopadzie spadnie względem października z poziomu 17,9 proc. do 17,7 proc. - prognozuje ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. Byłaby to pierwsza taka sytuacja od połowy 2021 roku.

W środę GUS opublikuje szybki szacunek wskaźnika wzrostu cen towarów i usług w listopadzie 2022 r. Analitycy Pekao są dobrej myśli. 

Nie przegap: "Tylko ja miałem odwagę podjąć tę decyzję. Potem zaczęły się kłopoty z CBA"

Inflacja minimalnie spadnie?

- Zakładamy, że inflacja w listopadzie spadnie do 17,7 proc. z 17,9 proc. w październiku. To symboliczny odczyt, bo - nie licząc lutowego spadku spowodowanego tarczą antyinflacyjną - byłby to pierwszy spadek inflacji od połowy ubiegłego roku - stwierdził specjalista banku Kamil Łuczkowski.

Z prognoz Banku Pekao wynika, że na spadek inflacji wpłynęły te czynniki, które jeszcze niedawno ją podbijały, a więc ceny paliw i nośników energii.

- Ceny paliw odznaczają się w ostatnich miesiącach dużą zmiennością, a w listopadzie obniżyły się o ponad 3 proc. Widzimy także osłabienie presji inflacyjnej związanej z nośnikami energii. Szczególnie mam na myśli ceny opału – od września widzimy spadki cen węgla na rynkach globalnych. Oczywiście spadki na rynkach globalnych z pewnym opóźnieniem wpływają na ceny w sprzedaży detalicznej, ale już widać, że ceny węgla na rynku krajowym wyhamowały wzrosty, a w listopadzie GUS może zaraportować nawet spadek cen względem poprzedniego miesiąca – ocenił Łuczkowski. 

Niemcy podtrzymują ofertę z Patriotami. Miedwiediew o tym, co się z nimi stanie na froncie

Ceny żywności kluczowe dla inflacji

W jego opinii, inflację dalej będą podbijać ceny żywności, które w listopadzie kontynuowały trend wzrostowy, a także inflacja bazowa.

- Spodziewamy się, że inflacja bazowa w listopadzie wzrosła do 11,4 proc. z 11 proc. w październiku. Przez inflację bazową muszą się przefiltrować efekty drugiej rundy związane m.in. z wysokimi kosztami energii i ten proces będzie trwał co najmniej do początku przyszłego roku. Widzimy już pierwsze sygnały dezinflacyjne, ale skupiają się one bardziej na części niebazowej inflacji – zastrzegł ekonomista Banku Pekao.

Łuczkowski stwierdził, że poziom inflacji w kolejnych miesiącach będzie mocno zależeć od procesu wygasania tarczy antyinflacyjnej. Tymczasem jeszcze nie do końca wiadomo, jak ten proces będzie wyglądał. Nieprzychylnie na tarczę spogląda Bruksela. 

Zobacz przed meczem: „Argentyńczycy na hasło „Polska” odpowiadają „Jan Paweł II, Robert Lewandowski”

Tarcza antyinflacyjna

- Jeszcze dużo znaków zapytania stoi odnośnie procesu wygaszania tarczy antyinflacyjnej. Najprawdopodobniej należy spodziewać się przywrócenia wyższych stawek VAT na energię elektryczną, gaz oraz paliwa, co mocno i szybko podbije inflację od początku przyszłego roku. Z kolei obniżona stawka VAT na żywność ma zostać utrzymana co najmniej przez I półrocze 2023 r. Dochodzi do tego jeszcze niepewność związana z nowymi taryfami energetycznymi zatwierdzanymi przez URE. Nie wiadomo także, jakie działania łagodzące skutki wygaszenia tarczy wprowadzi rząd. Nie zmienia to jednak faktu, że szczyt inflacji w obecnym cyklu przypadnie na luty przyszłego roku i przekroczy on poziom 20 proc. Szybszy spadek inflacji zobaczymy dopiero od II kwartału 2023 r. – powiedział Kamil Łuczkowski. 

Działania osłonowe

Rząd we wtorek zapowiedział podjęcie działań osłonowych w 2023 roku. - Parasolem ochronnym był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. Kontynuujemy tę tarczę, w takim kształcie jak do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 r. - argumentował Mateusz Morawiecki. Towary objęte stawką 0 proc. VAT na żywność to: mięso, ryby, nabiał, olej, mąka, mleko, warzywa i owoce, produkty dla niemowląt.

Poza tym, rząd ma zapewnić dla odbiorców: ciepło z rekompensatą, limity cen energii dla MŚP i samorządów, stałą cenę energii do 2MhW zużycia rocznego, dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych ogrzewanych energią elektryczną, wsparcie w zakupie węgla, zamrożenie cen gazu w 2023 r. 

Zobacz: Rząd zaprezentował działania osłonowe. Walka z inflacją na 2023 rok


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka