Oby te informacje się sprawdziły. Inflacja osiągnie trend, jakiego dawno nie widziano

Ceny żywności napędzają inflację. Fot. Pixabay
Ceny żywności napędzają inflację. Fot. Pixabay
Inflacja w listopadzie spadnie względem października z poziomu 17,9 proc. do 17,7 proc. - prognozuje ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. Byłaby to pierwsza taka sytuacja od połowy 2021 roku.

W środę GUS opublikuje szybki szacunek wskaźnika wzrostu cen towarów i usług w listopadzie 2022 r. Analitycy Pekao są dobrej myśli. 

Nie przegap: "Tylko ja miałem odwagę podjąć tę decyzję. Potem zaczęły się kłopoty z CBA"

Inflacja minimalnie spadnie?

- Zakładamy, że inflacja w listopadzie spadnie do 17,7 proc. z 17,9 proc. w październiku. To symboliczny odczyt, bo - nie licząc lutowego spadku spowodowanego tarczą antyinflacyjną - byłby to pierwszy spadek inflacji od połowy ubiegłego roku - stwierdził specjalista banku Kamil Łuczkowski.

Z prognoz Banku Pekao wynika, że na spadek inflacji wpłynęły te czynniki, które jeszcze niedawno ją podbijały, a więc ceny paliw i nośników energii.

- Ceny paliw odznaczają się w ostatnich miesiącach dużą zmiennością, a w listopadzie obniżyły się o ponad 3 proc. Widzimy także osłabienie presji inflacyjnej związanej z nośnikami energii. Szczególnie mam na myśli ceny opału – od września widzimy spadki cen węgla na rynkach globalnych. Oczywiście spadki na rynkach globalnych z pewnym opóźnieniem wpływają na ceny w sprzedaży detalicznej, ale już widać, że ceny węgla na rynku krajowym wyhamowały wzrosty, a w listopadzie GUS może zaraportować nawet spadek cen względem poprzedniego miesiąca – ocenił Łuczkowski. 

Niemcy podtrzymują ofertę z Patriotami. Miedwiediew o tym, co się z nimi stanie na froncie

Ceny żywności kluczowe dla inflacji

W jego opinii, inflację dalej będą podbijać ceny żywności, które w listopadzie kontynuowały trend wzrostowy, a także inflacja bazowa.

- Spodziewamy się, że inflacja bazowa w listopadzie wzrosła do 11,4 proc. z 11 proc. w październiku. Przez inflację bazową muszą się przefiltrować efekty drugiej rundy związane m.in. z wysokimi kosztami energii i ten proces będzie trwał co najmniej do początku przyszłego roku. Widzimy już pierwsze sygnały dezinflacyjne, ale skupiają się one bardziej na części niebazowej inflacji – zastrzegł ekonomista Banku Pekao.

Łuczkowski stwierdził, że poziom inflacji w kolejnych miesiącach będzie mocno zależeć od procesu wygasania tarczy antyinflacyjnej. Tymczasem jeszcze nie do końca wiadomo, jak ten proces będzie wyglądał. Nieprzychylnie na tarczę spogląda Bruksela. 

Zobacz przed meczem: „Argentyńczycy na hasło „Polska” odpowiadają „Jan Paweł II, Robert Lewandowski”

Tarcza antyinflacyjna

- Jeszcze dużo znaków zapytania stoi odnośnie procesu wygaszania tarczy antyinflacyjnej. Najprawdopodobniej należy spodziewać się przywrócenia wyższych stawek VAT na energię elektryczną, gaz oraz paliwa, co mocno i szybko podbije inflację od początku przyszłego roku. Z kolei obniżona stawka VAT na żywność ma zostać utrzymana co najmniej przez I półrocze 2023 r. Dochodzi do tego jeszcze niepewność związana z nowymi taryfami energetycznymi zatwierdzanymi przez URE. Nie wiadomo także, jakie działania łagodzące skutki wygaszenia tarczy wprowadzi rząd. Nie zmienia to jednak faktu, że szczyt inflacji w obecnym cyklu przypadnie na luty przyszłego roku i przekroczy on poziom 20 proc. Szybszy spadek inflacji zobaczymy dopiero od II kwartału 2023 r. – powiedział Kamil Łuczkowski. 

Działania osłonowe

Rząd we wtorek zapowiedział podjęcie działań osłonowych w 2023 roku. - Parasolem ochronnym był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. Kontynuujemy tę tarczę, w takim kształcie jak do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 r. - argumentował Mateusz Morawiecki. Towary objęte stawką 0 proc. VAT na żywność to: mięso, ryby, nabiał, olej, mąka, mleko, warzywa i owoce, produkty dla niemowląt.

Poza tym, rząd ma zapewnić dla odbiorców: ciepło z rekompensatą, limity cen energii dla MŚP i samorządów, stałą cenę energii do 2MhW zużycia rocznego, dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych ogrzewanych energią elektryczną, wsparcie w zakupie węgla, zamrożenie cen gazu w 2023 r. 

Zobacz: Rząd zaprezentował działania osłonowe. Walka z inflacją na 2023 rok


GW

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka