Rząd zaprezentował działania osłonowe. Walka z inflacją na 2023 rok

Zerowy VAT na żywność pozostanie z nami na dłużej. Fot. PAP
Zerowy VAT na żywność pozostanie z nami na dłużej. Fot. PAP
Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu, prezentując działania osłonowe, mające na celu zmniejszyć skutki wysokiej inflacji w 2023 r.

Morawiecki: Gdyby nie nasze tarcze, inflacja wyniosłaby ponad 20 proc.

- Cały świat zmaga się z konsekwencjami dwóch wirusów - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy i Polski, ale wobec całej Europy - mówił Mateusz Morawiecki.

- W zeszłym roku zaciągnęliśmy hamulec tym rozpędzonym cenom bardzo wysokiej inflacji. Od końca zeszłego i na początku tego roku doprowadziliśmy do złagodzenia inflacji poprzez redukcję stawki VAT i akcyzy na wiele grup produktów. Wprowadziliśmy pakiet Tarcz: Antyinflacyjną, Solidarnościową oraz Energetyczną, które zadziałały - mówił szef rządu.

Powołując się na wyliczenia ekonomistów, dodał, że działania te obniżyły maksymalny szczyt inflacji od 3 do 4 pkt proc. - Czyli jeśli ona (inflacja) jest między 17 a 18 proc., byłaby 21-22 proc., zdaniem bardzo wielu ekonomistów - powiedział Morawiecki.

"Inflacji nie da się zbić z dnia na dzień" - zaznaczył premier. - My widzimy już światełko w tunelu; widzimy, że zdaniem wielu analityków, ekspertów od środka drugiego kwartału przyszłego roku inflacja ma szansę być w mocnym trendzie spadającym - dodał.

Zerowy VAT na żywność utrzymany

- Parasolem ochronnym był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. Kontynuujemy tę tarczę, w takim kształcie jak do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 r. - zapowiedział premier.

Towary objęte stawką 0 proc. VAT na żywność to: mięso, ryby, nabiał, olej, mąka, mleko, warzywa i owoce, produkty dla niemowląt.

Jak dodał Morawiecki, to działanie to ogromny wysiłek budżetowy. - Ok. 8 mld, a licząc dynamicznie może nawet powyżej 8 mld zł; ten koszt będzie musiał ponieść budżet państwa polskiego, aby złagodzić ceny produktów dla Polaków - mówił.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska dodała, że w tym tygodniu ukaże się rozporządzenie MF wprowadzające zerową stawkę VAT na żywność.

Działania osłonowe na 2023 rok

- Trwający kryzys światowy musi być zwalczony metodami prospołecznymi, to jest nasza dewiza, w to wierzymy. Polityka społeczna musi być utrzymana, a działania osłonowe muszą ochronić tych, których mniej stać na walkę z inflacją - mówił Mateusz Morawiecki.

Działania osłonowe na 2023 rok to przede wszystkim: ciepło z rekompensatą, limity cen energii dla MŚP i samorządów, stała cena energii do 2MhW zużycia rocznego, dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych ogrzewanych energią elektryczną, wsparcie w zakupie węgla, zamrożenie cen gazu w 2023 r.

Szef rządu przyznał, że Komisja Europejska miała zastrzeżenia co do kształtu polskiej tarczy antyinflacyjnej. Jak zapewnił premier, tarcza w obecnym kształcie - zgodnie z obietnicą - będzie utrzymana do końca 2022 r. Od 1 stycznia - dodał - obowiązywać będą nowe mechanizmy osłonowe, tak "żeby chronić Polaków przed skutkami wysokiej inflacji".

Zamrożenie cen energii

Mateusz Morawiecki wskazał tu na dwa rozwiązania dotyczące zamrożenia cen energii elektrycznej oraz taryf na gaz w 2023 r.

Premier przypomniał, że w ramach ograniczenia cen prądu dla gospodarstw domowych, do zużycia do 2 MWh zapłacą one tyle ile w 2022. Większe limity odnoszą się do rodzin z osobami z niepełnosprawnością (2,6 MWh) oraz rodzin wielodzietnych i prowadzących gospodarstwa rolne - 3 MWh. Powyżej tego limitu taryfa na prąd zamrożona będzie na poziomie 693 zł za MWh.

Drugim rozwiązaniem - o którym mówił premier - jest zamrożenie taryf na gaz w 2023 r. Zgodnie z projektem ustawy, ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe. Maksymalną cenę na gaz określono na 200,17 zł/MWh. Dla najuboższych przewidziano ponadto zwrot podatku VAT.

- Ceny energii to praźródło wszystkich innych cen (...) w związku z tym dusząc ceny energii staramy się zdusić inflację wielu innych produktów, wielu innych usług  - podkreślił szef rządu.

Ministrowie rozmawiali również na temat planów oszczędnościowych na wypadek niespodziewanych wydarzeń. Rzeczkowska poinformowała, że poprosiła ministrów o przygotowanie takiego planu oszczędnościowego, aby w przypadku konieczności "pieniądze, środki dodatkowe, mogły być uruchomione na te obszary dla naszego bezpieczeństwa ważne". Wskazała przede wszystkim na "bezpieczeństwo obronnościowe Polski, ale też socjalne naszego kraju". "Do takich działań się przygotowujemy" - zapewniła.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka