Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał smutne wieści

Z lewej Maria Halina Marciszewska „Przedborowska”, „Halusia”, z prawej prof. dr hab. Roman Teisseyre „Grom". Fot. Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy
Z lewej Maria Halina Marciszewska „Przedborowska”, „Halusia”, z prawej prof. dr hab. Roman Teisseyre „Grom". Fot. Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy
Odchodzą od nas ostatni Powstańcy Warszawscy. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał informacje o kilkorgu bohaterach Powstania, którzy zmarli w ostatnim czasie.

Odchodzą Powstańcy Warszawscy

"Smutne wiadomości. Bohaterów Powstania jest z nami coraz mniej. W ostatnich dniach odeszli od nas Hanna Szeremeta-Węgrzecka „Czarna Zośka”, Wiktor Sokólski „Herman”, Janusz Badura „Jastrząb”, Janina Eugenia Mujezinović „Emilia”, Maria Halina Marciszewska „Przedborowska”, „Halusia”, Bronisław Raczyński „Szuba”, prof. dr hab. Roman Teisseyre „Grom”, Barbara Krystyna Szulc „Krystyna Wagner”, Irena Pera „Kalinowska” i Jerzy Chlistunoff „Jurek” - poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Wspomnienia o Powstańcach

Hanna Szeremeta-Węgrzecka „Czarna Zośka” (1923-2022), sanitariuszka Grupy Bojowej "Krybar" z Powiśla. Wyszła za mąż za por. Konstantego Węgrzeckiego ps. "Lubicz". Jej ojciec zginął w Katyniu.

"Myśmy wierzyły, że Powstanie potrwa trzy dni, góra cztery. Jedna z moich koleżanek nosiła nawet trencz – w którym przyszła do Powstania – na lewą stronę. Mówiłam: „Słuchaj, Hanka – bo ona też miała na imię Hanka – przecież ty masz trencz włożony na lewą stronę”, „ Tak, ale przecież na defiladę nie mogę pójść w brudnym. To przełożę i będę miała czysty trencz”. Nie przypuszczałyśmy, że to potrwa długo" - wspominała początek Powstania.

Wiktor Sokólski „Herman” (1929-2022), obwód VI Praga.

"Pierwszy atak poszedł na parowozownię, dowodził naszą drużyną Janek Kozera. Strzelanina niesamowita, bo tam była obstawa Bahnschutzów. Później okazało się, że i wojska. Mieliśmy dwa granaty, jeden niemiecki handgranat, Janek miał pistolet walthera, «Mirek» lepsze uzbrojenie, jeszcze jeden pistolet maszynowy szmajser. Poszedł atak. Dostaliśmy się na teren parowozowni, ale jak za jakiś czas zaczęli walić do nas, to coś niesamowitego. Niestety musieliśmy się wycofać" - wspominał.

Janusz Badura „Jastrząb” (1931-2022) - walczył na Mokotowie w Pułku AK „Baszta”.


Janina Eugenia Mujezinović „Emilia” (1925-2022) - sanitariuszka. 

Maria Halina Marciszewska „Przedborowska”, „Halusia” (1931-2022) - sanitariuszka II Obwodu "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej w Punkcie Opatrunkowym nr 101 przy ul. gen. Zajączka.

W wieku 13 lat, wraz z Marysią Prószyńską ps. "Isia" swoją przyjaciółką, sąsiadką i harcerką z drużyny 44 WŻDH pomagały w szpitalu polowym - Punkcie Sanitarnym 101. Pewnego dnia w czasie bombardowania wszystkie sanitariuszki uciekły do piwnicy, tylko "Halusia" została z rannymi powstańcami, nie mogąc zrozumieć jak można ich zostawić samych. Innym razem, jednemu z rannych zachciało się kiszonych ogórków. Dziewczyny miały pójść do sąsiadów i przynieść kilka, a ponieważ nie było pod ręką małego naczynia, dano im wielką michę. Nazbierały całą. Przez tydzień wszyscy pacjenci jedli ogórki. Biegały też często po okopach przenosząc wojskowe meldunki.

Bronisław Raczyński „Szuba” - (1925-2022)- strzelec walczący na Śródmieściu Południowym


Prof. dr hab. Roman Teisseyre „Grom" (1929-2022) - nestor polskiej geofizyki, światowej klasy badacz specjalizujący się w fizyce wnętrza ziemi. Walczył pod pseudonimem „GROM” – był starszym strzelcem w plutonie 257 zgrupowania „Żmija” na Żoliborzu. Został uhonorowany Krzyżem Oficerskim, Komandorskim, Krzyżem Powstania Warszawskiego oraz Medalem Instytutu Geofizyki PAN im. prof. A. Dziewońskiego.

Barbara Krystyna Szulc „Krystyna Wagner” (1929-2022) - łączniczka, służyła w Śródmieściu, batalion "Zaremba-Piorun".

"Byłam w służbie wartowniczej. Bez broni, oczywiście, bo nie było broni na tyle, żebym dostała. Ci, którzy przechodzą z Marszałkowskiej, bo tam były przebite ściany, mury były przebite z domu do domu, przechodzili na Poznańską, i musiałam ich legitymować: «Stój! Kto idzie?! Podaj hasło!» " - wspominała.

Irena Pera „Kalinowska”(1925-2022) - łączniczka z Powstania Warszawskiego, więźniarka obozu Ravensbrück.


Jerzy Chlistunoff „Jurek" (1926-2022) - walczył w Śródmieściu, Armia Krajowa - batalion "Kiliński".

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura