Duże wsparcie, dodatek rusza już dziś. Komu przysługują pieniądze?

Od 1 grudnia gospodarstwa domowe, wykorzystujące energię elektryczną do ogrzania domu, mogą składać wnioski o dodatek elektryczny. (fot. Flickr)
Od 1 grudnia gospodarstwa domowe, wykorzystujące energię elektryczną do ogrzania domu, mogą składać wnioski o dodatek elektryczny. (fot. Flickr)
W czwartek 1 grudnia rusza przyjmowanie wniosków o dodatek elektryczny. To rozwiązanie przygotowane z myślą o gospodarstwach domowych, zużywających energię elektryczną do ogrzewania. Urzędy będą miały 30 dni na rozpatrzenie wniosku i przyznanie świadczenia.

Około 800 tysięcy gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z dodatku elektrycznego. Rząd na cały program przeznaczy około 1 mld zł. Wniosek można składać do 1 lutego 2023 roku.

Dodatek elektryczny

Dodatek elektryczny to jednorazowe świadczenie, którego wysokość określa zużycie prądu. Rządowa ustawa przewiduje dwa progi dofinansowania. Pierwszy determinuje standardowe zużycie energii za 2021 roku do 5 MWh. W takiej sytuacji wysokość świadczenia wynosić będzie 1000 zł.

W sytuacji, w której roczne zużycie prądu przekroczy 5 MWh dodatek wynosić będzie 1500 zł. Dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie uzyskają osoby, które do wniosku dołączą rozliczenie roczne na którym znajdzie się potwierdzenie zużycia energii przekraczające 5 MWh.

Zasady składania wniosku

Nowe świadczenie dostaną gospodarstwa, gdzie podstawowe źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną. Wniosek składają gospodarstwa, które wcześniej uzyskały wpis lub zgłosiły główne źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Urzędnicy będą sprawdzać zgodność deklaracji z wnioskiem. 

W przypadku tego świadczenia, podobnie jak przy dodatku węglowym, istnieje zasada mówiąca o jednym dodatku na jeden adres. Jest jednak jeden wyjątek.

— Jeśli pod jednym adresem, ale w odrębnych lokalach mieszka kilka gospodarstw domowych i wykorzystują one różne lub współdzielone źródła ogrzewania wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to każdemu z tych gospodarstw domowych będzie przyznany dodatek elektryczny — przekazano w nowelizacji przepisów.                                

Świadczenie otrzymają dwa gospodarstwa domowe, ale z różnym źródłem ogrzewania. Wówczas wsparcie przyznane będzie na podstawie wywiadu środowiskowego, który określi, czy faktycznie różne gospodarstwa korzystają z oddzielnych źródeł ciepła. 

Co zawiera wniosek o dodatek elektryczny?

Wnioski o dodatek elektryczny składać można od 1 grudnia. Można tego dokonać w urzędzie gminy, jak również poprzez Internet za pośrednictwem ePUAP lub profilu zaufanego. 

Dokument, oprócz danych osobistych, musi zawierać takie informacje, jak numer rachunku bankowego czy rodzaj źródła ciepła (pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny).

Wniosek zawiera również dane na temat ilości osób w gospodarstwie domowym. Jeśli jest ono wieloosobowe – należy podać dane wszystkich członków.

Dodatku elektrycznego nie otrzymają osoby, które wcześniej złożyły wniosek o dopłatę do innego opału, np. o dodatek węglowy, lub dodatek do drewna, oleju opałowego czy gazu. 

Dodatek elektryczny nie trafi również do gospodarstw, które odmówią wywiadu środowiskowego. Wnioski złożone po 1 lutego 2023 roku nie bedą rozpatrywane.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka