Niemiecki MSZ wywołało zamieszanie dyplomatyczne w Afryce. Źródło: commons.wikimedia.org, Twitter/Ebba Kalondo
Niemiecki MSZ wywołało zamieszanie dyplomatyczne w Afryce. Źródło: commons.wikimedia.org, Twitter/Ebba Kalondo

Unia Afrykańska wściekła na Niemców. W tle wizyta Ławrowa w Afryce

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Wpis na Twitterze niemieckiego MSZ wywołał dyplomatyczne zamieszanie w Afryce. Poszło o emoji leoparda (lamparta) umieszczony we wpisie. Odniosła się do tego Unia Afrykańska.

Niemcy "śmieszkują" z Ławrowa 

Przy okazji wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Afryce anglojęzyczne konto ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec puściło tweeta: "Minister spraw zagranicznych Rosji Ławrow jest w Afryce nie po to, by zobaczyć (leopardy), ale by bez ogródek stwierdzić, że partnerzy Ukrainy +chcą zniszczyć wszystko co rosyjskie+".

"Emoji leoparda (lamparta) - nawiązujący nie do wielkiego kota, który żyje w Afryce, ale do czołgów typu Leopard - wywołał w Unii Afrykańskiej (UA) nie rozbawienie, ale oburzenie" - pisze "Bild".

UA jest stowarzyszeniem 55 państw afrykańskich. Minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock spotkała się z jej przewodniczącym, Moussą Fakim Mahamatem, w siedzibie UA w stolicy Etiopii Addis Abebie w połowie stycznia - przypomina portal.

Unia Afrykańska odpowiada: To dla was żart? 

Ebba Kalondo, rzeczniczka Faki Mahamata, napisała w środę na Twitterze o niemieckim wpisie : "Hi GermanyDiplo (konto MSZ - red.). Wasza szefowa Baerbock odwiedziła Unię Afrykańską z siedzibą w jednym z ponad 20 krajów afrykańskich, z którymi Niemcy utrzymują wzajemne stosunki dyplomatyczne. Czy przybyła zobaczyć zwierzęta? A może kontynent afrykański, jego mieszkańcy i dzika przyroda to dla was tylko żart?"

Odniesienie Kalondo do +wzajemnych+ stosunków dyplomatycznych należy odczytywać jako przypomnienie, że kraje afrykańskie są równorzędnymi partnerami dla Niemiec – i nie powinny być redukowane do stereotypu safari - podkreśla "Bild".

Dzień później MSZ przeprosiło za tweety: miały one zdemaskować kłamstwa, którymi Rosja "usprawiedliwia imperialistyczną agresję przeciwko Ukrainie".

Kalondo odpowiedziała: "Nie przepraszajcie. Tylko bądźcie ostrożni. I szanujcie nas, jak my was szanujemy". Polityka zagraniczna, stwierdziła, "nie jest żartem, ani nie powinna być wykorzystywana do zdobywania tanich punktów geopolitycznych poprzez ilustrowanie całego kontynentu kolonialnymi kliszami w jakiejkolwiek sprawie".

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka