ORLEN Transport / Fundacja im. Janusza Kurtyki
ORLEN Transport / Fundacja im. Janusza Kurtyki

Prezent dla armii ukraińskiej od Orlenu. Może okazać się bezcenny

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Nie tylko pojazdy bojowe są potrzebne Ukraińskiej Obronie Terytorialnej, w imieniu strony ukraińskiej, Fundacja im. Janusza Kurtyki zwróciła się do prezesa zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka z prośbą o zestaw do transportu paliw. W odpowiedzi spółka transportowa Grupy Orlen przekazała Ukrainie ciągnik siodłowy wraz z naczepą - cysterną o wartości 200 tys. zł. Zestaw będzie służył w rejonie Bahmutu.

Orlen przekazał cysternę dla ukraińskiej armii

Poprzednia cysterna wykorzystywana do dostarczania paliw została utracona podczas działań bojowych. Nowy pojazd został przekazany armii ukraińskiej na przejściu granicznym Hrebenne Rawa-Ruska. Działanie odbyło się w ramach trwającej od 3 marca 2022 roku akcji wsparcia Ukrainy przez Fundację im. Janusza Kurtyki we współpracy z prof. Fryderykiem Zollem i działaczami społecznymi.

Fundacja im. Janusza Kurtyki od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywnie włączyła się w działania pomocowe na rzecz ukraińskiej obrony terytorialnej i ludności cywilnej Ukrainy, współdziałając w tym zakresie z profesorem Fryderykiem Zollem, który w 2011 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Tarnopolu. Jedna takich z próśb, skierowana przez stronę ukraińską, dotyczyła pozyskania cysterny do przewozu paliwa, w miejsce pojazdu utraconego w wyniku działań zbrojnych”

Spełnienie społecznego obowiązku

Do oficjalnego przekazania cysterny doszło po ukraińskiej stronie granicy, tam została podpisana umowa darowizny pojazdu.  Uczestnicy spotkania otrzymali podziękowania od dowódcy jednostki wojskowej kończące się słowami „za naszą wolność i waszą”, pamiątkowe naszywki samodzielnego batalionu strzelców SZ UA oraz flagę z podpisami członków oddziału.

Wiceprezes Orlen Transport Rafał Buczek podkreślił, że przekazanie za pośrednictwem Fundacji im. Janusza Kurtyki sprzętu potrzebnego Ukraińskiej Obronie Terytorialnej jest spełnieniem społecznego obowiązku.

Wierzymy, że ta inicjatywa przyniesie wiele pożytku i umocni żołnierzy ukraińskich w ich zmaganiach z agresorem. Życzymy, aby ten zestaw służył długo i owocnie Ukrainie

powiedział Buczek.

Orlen Transport, jak przypomina spółka, „to największy operator transportu paliw płynnych na rynku polskim, a zarazem kluczowy przewoźnik towarów niebezpiecznych w Grupie Orlen” - spółka specjalizuje się zwłaszcza w przewozach paliw ciekłych oraz gazu.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka