Mija termin dla przedsiębiorców na zgłoszenie się do małego ZUS plus.
Mija termin dla przedsiębiorców na zgłoszenie się do małego ZUS plus.

Ostatnia szansa na zgłoszenie. ZUS może obniżyć ci składki

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski poinformował, że we wtorek 31 stycznia mija termin dla przedsiębiorców na zgłoszenie się do małego ZUS plus. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2022 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

"Dziś upływa ostatni dzień, w którym można zgłosić się do małego ZUS plus" – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Twitterze. 

Co daje mały ZUS plus? 

Z małego ZUS plus – jak przekazał Zakład – korzysta około 240 tys. osób. Ulga pozwala opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, liczone od dochodu z działalności w ubiegłym roku kalendarzowym. Mały ZUS plus nie obejmuje składki zdrowotnej. Obniżone składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Kto może skorzystać z małego ZUS plus? 

Z małego ZUS plus mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

"Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Oznacza to, że mały ZUS plus nie przysługuje osobom dopiero rozpoczynającym prowadzenie własnego biznesu. Z małego ZUS plus można skorzystać dopiero po zakończeniu opłacania preferencyjnych składek liczonych od kwoty co najmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia" – poinformował w poniedziałkowym komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak zgłosić się do małego ZUS plus? 

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z małego ZUS plus, powinni zgłosić to do Zakładu do 31 stycznia. Aby zgłosić się do małego ZUS plus, należy wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592. Osoby, które korzystały z ulgi w ubiegłym roku i nadal spełniają warunki w 2023 r., nie muszą zgłaszać się ponownie.

ZUS zaznacza, że każdy korzystający w styczniu z małego ZUS-u plus musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II) informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i o formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Ma na to czas do 20 lutego.

Nie wszyscy skorzystają z małego ZUS plus 

Z małego ZUS plus nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT i ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzystają także osoby, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Przedsiębiorca, który 31 grudnia 2022 r. wykorzystał maksymalny okres 36 miesięcy opłacania niższych składek w ramach małego ZUS plus, powinien pamiętać, aby wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z kodem właściwym dla pełnego, tzw. dużego ZUS-u.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka