Kredyt hipoteczny spłacony przed terminem. Pożyczkobiorca zapłaci mniej?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której klient banku w całości spłaci kredyt hipoteczny przed terminem. Odsetki i koszty zależne od okresu obowiązywania umowy powinny wówczas zostać proporcjonalnie obniżone - czytamy na Money.pl.
Polecamy:
- Fatalny scenariusz dla kredytobiorców. Polskie banki w wielkim niebezpieczeństwie
- Nowy program mieszkaniowy rządu - znamy szczegóły
Pojawia się jednak pytanie o koszty o charakterze jednorazowym. To na przykład prowizja, koszty pośrednictwa, przygotowania umów. Ich wysokość nie zależy przecież od okresu obowiązywania umowy.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygląda się właśnie poczynaniom banków w tej sprawie. W maju 2022 roku wszczął 17 postępowań wyjaśniających.
Jak dotąd UOKiK zarzuty za nierozliczanie się z pobranych opłat w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego jak na razie postawił tylko Santanderowi.
Spory o zwrot kosztów toczą się w polskich sądach
Równolegle spory o zwrot kosztów toczą się w polskich sądach. Wątpliwości co do interpretacji przepisów ustawy o kredycie hipotecznym ma rozwiać orzeczenie TSUE. Z pytaniem prejudycjalnym (odpowiedź na nie stanowi podstawę do podobnego orzekania w analogicznych przypadkach) wystąpił Sąd Najwyższy z Austrii w sprawie przeciwko UniCredit Bank Austria - informuje Money.pl.
Wyrok w sprawie C-555/21 zapadnie 9 lutego 2023 roku. W sprawie tej została już wydana opinia Rzecznika Generalnego.
Zaznaczmy, że Sąd Najwyższy w Polsce wstrzymał się z uchwałą w podobnej sprawie (III CZP 144/22) – gdyż czeka na wyrok TSUE.
Okazuje się, że z wnioskiem o wykładnię przepisów do Izby Cywilnej SN w lipcu 2022 roku zwrócił się Sąd Okręgowy w Szczecinie. Szczeciński sąd rozpatruje odwołanie banku od wyroku I instancji nakazującego zwrot na rzecz powodów części prowizji.
Sąd okręgowy w Szczecinie. Sprawa klientów Banku Pocztowego
Sprawa dotyczy klientów Banku Pocztowego, którzy spłacili kredyt przed terminem. W tej sytuacji zażądali od banku zwrotu kwoty stanowiącej proporcjonalne obniżenie prowizji - opisuje sprawę Money.pl.
Klienci banku wygrali sprawę w czerwcu 2021 r. Na rzecz powodów zasądzono 764,66 zł oraz 387 zł kosztów procesowych. Bank zaskarżył wyrok w całości, zarzucając błędną wykładnię art. 39 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Kredyty hipoteczne. Sądy powszechne czekają na uchwałę Sądu Najwyższego
Sprawa nie dotyczy jednak wyłącznie pieniędzy - podkreśla Money.pl. Przy rozpoznawaniu apelacji sąd okręgowy w Szczecinie uznał, że w sprawie występuje zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości. Uchwała SN – jeśli się pojawi – będzie najprawdopodobniej punktem odniesienia dla innych sądów powszechnych w podobnych sprawach.
Pytanie prawne skierowane do SN przez sąd apelacyjny brzmi następująco:
Czy prowizja za udzielnie kredytu mieszkaniowego jest kosztem dotyczącym całego okresu obowiązywania umowy, który w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie ulega obniżeniu na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym (…), o okres, o który skrócono czas obowiązywania umowy, czy też kosztem który nie dotyczy okresu obowiązywania umowy.
W uzasadnieniu do wniosku o uchwałę SN sąd odwoławczy zwraca uwagę na ryzyko związane z rozróżnieniem kosztów na okresowe i jednorazowe.
Według sądu apelacyjnego stanowisko SN jest niezbędne dla rozstrzygnięcia w powyższej sprawie. „Z uwagi na brak tego rodzaju spraw rozstrzyganych dotychczas przez sądy powszechne kwestia ta ma doniosłe znaczenie dla praktyki orzeczniczej” - tak szczeciński sąd wyjaśnia swój wniosek o uchwałę SN.
KW
Czytaj dalej:
- Plan Amerykanów może spalić na panewce. Były konsul RP o nowym sojuszu w Europie
- 500 Plus. W lutym czas na złożenie nowego wniosku
- Nie żyje wybitna himalaistka Anna Czerwińska. „Twarda i kochająca góry”
- Maryla Rodowicz była gwiazdą TVP. Wyborcy PiS będą niezadowoleni z jej deklaracji
- Kolejna odsłona wojny Kucharskiego z Lewandowskim. Odpowiedź z otoczenia piłkarza
Komentarze