Nie żyje wybitna polska himalaistka Anna Czerwińska. Fot. PAP/Marcin Obara
Nie żyje wybitna polska himalaistka Anna Czerwińska. Fot. PAP/Marcin Obara

Nie żyje wybitna himalaistka Anna Czerwińska. „Twarda i kochająca góry”

Redakcja Redakcja Alpinizm Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
W wieku 73 lat zmarła Anna Czerwińska, jedna z najbardziej znanych polskich himalaistek, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, na którą składają się najwyższe szczyty wszystkich kontynentów - poinformowała Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. „Z tego pokolenia największych. Osobna, twarda, kochająca góry. RIP” - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński

Nie żyje Anna Czerwińska

Urodzona 10 lipca 1949 r. w Warszawie Czerwińska z zawodu była doktorem nauk farmaceutycznych. Wiele lat temu porzuciła jednak tę profesję dla gór. Z ośmiotysięczników zdobyła: Mount Everest, Lhotse, Nanga Parbat, Czo Oju, Gaszerbrum II i Makalu.

Polecamy:

Gliński o Czerwińskiej: Osobna, twarda, kochająca góry

"Smutna, niespodziewana wiadomość: odeszła Anna Czerwińska, wybitna polska himalaistka. Z tego pokolenia największych. Osobna, twarda, kochająca góry. RIP" - napisał  na Twitterze wicepremier Piotr Gliński.


Czerwińska. Mount Everest i Makalu

Na Mount Evereście, najwyższej górze ziemi, stanęła 21 maja 2000. Była wtedy 13. osobą z Polski, która tego dokonała, i drugą kobietą, po Wandzie Rutkiewicz.

Bardziej jednak ceniła zdobycie w 2006 roku Makalu (8485 m). "Zdarzyło mi się zrobić tam, wbrew swoim zasadom, nocny biwak, aby wejść na szczyt. Przesiedziałam 10 godzin na lodowej półeczce. Nie było to rozsądne, ale tak strasznie mi zależało" - wspominała.

Czerwińska. Wspinaczka nową drogą Magic Line na K2

Za swój największy sukces uważała jednak wspinaczkę nową drogą Magic Line na K2 (8611 m), choć do szczytu zabrakło jej 400 m. "To była moja najtrudniejsza droga w górach wysokich, a najpiękniejsza góra globu pozostała moja obsesją" - podkreśliła przed laty w rozmowie z PAP.

Wtedy dotarła do wysokości 8200 m, a w sumie K2 próbowała zdobyć cztery razy; w 1982 z Wandą Rutkiewicz, w 1984 także w kobiecym zespole, w 1986 z Leszkiem Cichym i Darkiem Załuskim oraz w 2010 z Bogusławem Ogrodnikiem.

Była autorką wielu artykułów w prasie górskiej, a także kilkunastu książek o tej tematyce. Była członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu. W 2003 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego. W 2017 roku została nagrodzona branżowym Super Kolosem za całokształt osiągnięć.

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport