Rosyjski generał straszy atakiem na NATO-wskie lotniska - takie znajduje się choćby w Jasionce. Fot. Twitter/Mariusz Błaszczak / PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Rosyjski generał straszy atakiem na NATO-wskie lotniska - takie znajduje się choćby w Jasionce. Fot. Twitter/Mariusz Błaszczak / PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Myśliwce dla Ukrainy? Rosyjski generał straszy bombardowaniem lotnisk

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Rosyjski generał Jewgienij Burzyński nie po raz pierwszy kieruje pogróżki pod adresem państw NATO. Wcześniej groził nuklearnym unicestwieniem Wyspom Brytyjskim. Teraz zapowiedział możliwe ataki na lotniska w państwach NATO.

Francuskie myśliwce dla Ukrainy?

Francja nie wyklucza dostawy myśliwców dla Ukrainy - oświadczył francuski prezydent Emmanuel Macron w poniedziałek wieczorem podczas wizyty w Hadze. We wtorek wizytę w Paryżu złoży ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Polecamy:

Macron podkreślił, że strona ukraińska na razie nie zwróciła się z prośbą o przekazanie myśliwców, a decyzje w tej sprawie będą podejmowane na podstawie formalnych wniosków, a nie „krążących plotek”.

– Przy przekazywaniu uzbrojenia Ukrainie bierzemy pod uwagę trzy kryteria: czy sprzęt odpowiada potrzebom Kijowa, czy jego dostarczenie nie przyczynia się do eskalacji i służy obronie, nie dając możliwości ataku na terytorium Rosji oraz czy dostawy nie osłabiają zdolności obronnych francuskiej armii – zaznaczył prezydent Macron. Dodał, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

Rosyjski generał straszy atakami na lotniska NATO

Na wypowiedzi Macrona błyskawicznie zareagował jeden z wysokich rosyjskich wojskowych. 

Generał Jewgienij Burzyński, były szef Departamentu Międzynarodowej Współpracy Wojskowej Ministerstwa Obrony Rosji, stwierdził, że „jeśli (kraje NATO – red.) zdecydują się na użycie lotnictwa, może ono zacząć działać z pobliskich lotnisk NATO (np. w Rumunii i Polsce)”. 

– W tym przypadku jestem absolutnie przekonany, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego staje się to legalny cel do zniszczenia – powiedział wysoki rosyjski wojskowy w rozmowie z agencją RIA Novosti.

– A potem niech sami Amerykanie pomyślą, jak na to zareagować - czy iść z tego powodu na wojnę, czy powiedzieć sojusznikom: „To wasza sprawa, sami zajmijcie się Rosjanami” – podsumował generał Burzyński.

Burzyński: Ta Wyspa zniknie

Nie są to pierwsze pogróżki Burzyńskiego pod adresem krajów NATO. W czerwcu 2022 roku generał Patrick Sanders został dowódcą sił lądowych Wielkiej Brytanii. W liście do żołnierzy, który częściowo udostępniły brytyjskie środki przekazu, Sanders pisał o konieczności przygotowania armii „do ponownej walki w Europie”.

Rosyjski wojskowy z miejsca udzielił eskalującej odpowiedzi. Zagroził, że w wyniku rozlania konfliktu Wielka Brytania „fizycznie przestałaby istnieć”. – On nie rozumie, że w rezultacie wybuchu trzeciej wojny światowej Wielka Brytania fizycznie przestanie istnieć. Ta Wyspa zniknie – rzucił Burzyński pod adresem brytyjskiego dowódcy.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka