W 2022 roku doszło do ponad 2 tys. prób samobójczych osób poniżej 18 roku życia. Fot. Canva
W 2022 roku doszło do ponad 2 tys. prób samobójczych osób poniżej 18 roku życia. Fot. Canva

Polskie dzieci nie chcą żyć. Statystyki są przerażające. "System gdzieś zawiódł"

Redakcja Redakcja Psychologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 191
Coraz więcej dzieci i młodzieży podejmuje próby samobójcze. Zdarza się, że na taki krok decydują się nawet 7 latki. Wzrost jest znaczący, dlatego już teraz powinniśmy zapobiegać tragediom. Należy szukać pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich jak psycholog, psychiatra, telefon zaufania 800-70-22-22 lub 116 111, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.

Kryzys zdrowia psychicznego w Polsce

Fundacja GrowSpace poinformowała, że według jej danych w ubiegłym roku doszło do 2031 prób samobójczych osób poniżej 18 roku życia, z których 150 zakończyło się śmiercią. Dwanaścioro dzieci, które chciało odebrać sobie życie, miało od siedmiu do 12 lat, dwoje z nich zmarło. To najwięcej takich tragicznych zdarzeń od lat.

- W mojej ocenie należy podjąć niezwłoczne działania, aby zapobiec kolejnym wzrostom tych przerażających liczb. Wymieniamy je w petycji, którą kierujemy do resortów zdrowia i edukacji. Jest to oczywiście długoterminowa i wieloaspektowa profilaktyka zdrowia psychicznego w szkole czy zwiększenie obecności i dostępności kadry psychologicznej – informuje Salon24 Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSpace.

- Należy także edukować kadrę pedagogiczną z rozpoznawania pierwszych objawów kryzysów zdrowia psychicznego. W trudnej sytuacji, kluczowe są działania interwencyjne: wzmocnienie zespołu interwentów kryzysowych działających lokalnie oraz postwencja, czyli wsparcie dla osób po samobójczej śmierci kogoś bliskiego. Uważamy, że takie kroki resorty mogą podjąć naprawdę natychmiast, aby w 2023 roku taka statystyka nie powtórzyła się.

Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia WHO, samobójstwo jest częstszą przyczyną zgonu, niż malaria, AIDS, śmierć z powodu działań wojennych lub zabójstw. Wśród najczęstszych motywów są problemy psychiczne, ale nie zawsze jest to choroba, a częściej kłopoty uczuciowe, mobbing (także w szkole), konflikty rodzinne, także te związane z przemocą.

- Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub okaleczać się. Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei - przekazał podinsp. Andrzej Browarek z Komendy Głównej Policji.

Próby targnięcia się na swoje życie przez nastolatków w poszczególnych województwach wyglądają następująco: pomorskie - 417, śląskie - 301, małopolskie - 193, mazowieckie - 154, łódzkie - 133, lubelskie - 124, dolnośląskie - 108, podkarpackie - 96, świętokrzyskie - 87, podlaskie - 85, warmińsko-mazurskie - 83, kujawsko-pomorskie - 48, wielkopolskie - 84, zachodniopomorskie - 64, lubuskie - 33 i opolskie – 21. Z tego powodu najwięcej dzieci zmarło w województwach pomorskim (16), warmińsko-mazurskim (11), śląskim (13) i lubelskim (12).

Fundacja GrowSpace zsumowała dane uzyskane z komend wojewódzkich Policji na podstawie wniosków o dostęp do informacji publicznej.

Petycja do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Ministerstwa Zdrowia

Wśród młodzieży groźne jest naśladowanie zachowań autoagresywnych, w tym samookaleczenia ciała, które istotnie zwiększają ryzyko wystąpienia samobójstwa. Podstawowym działaniem ratującym życie jest ograniczanie dostępu do metod samobójczych i poświęcanie czasu dzieciom, w tym skierowanie większej uwagi na ich zachowanie, zwłaszcza w szkole i w domu.

Dlatego właśnie aktywiści z Fundacji GrowSpace stworzyli wspomnianą petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Ministerstwa Zdrowia.  - Te 2 tys. prób to nie tylko sucha liczba, ale to 2 tys. dramatycznych historii w szkołach, 2 tys. złamanych serc rodziców i wreszcie około 2 tys. osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że system gdzieś zawiódł i pomoc nie została udzielona na czas - mówi Dominik Kuc. - Uważam, że ochrona zdrowia psychicznego powinna być jednym z priorytetów naszego społeczeństwa, ponieważ reagować należy już przy pierwszych objawach kryzysu.

Policja współpracuje z Telefonem Zaufania

W 2022 roku policjanci uratowali ponad 700 osób, które zamierzały targnąć się na swoje życie - informuje Komenda Główna Policji.

Podinsp. Andrzej Browarek mówi, że już w tym roku doszło do dwóch tego typu sytuacji.

- Do pierwszego zdarzenia doszło w nocy z 28 na 29 stycznia na Podkarpaciu. Policjanci z Dębicy uratowali młodą osobę, która na czacie Dziecięcego Telefonu Zaufania z psychologiem pisała o zamiarze odebrania sobie życia. Ze względu na stan psychiczny dziewczynki natychmiast wezwano karetkę pogotowia, która zabrała ją do szpitala - przekazał podinsp. Browarek.

Do drugiego zdarzenia doszło w poniedziałek w Poznaniu. - Po otrzymaniu informacji od operatora Telefonu Zaufania o dwóch młodych osobach, których życie mogło być zagrożone policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres. Do mieszkania dotarli wraz z zespołem ratownictwa medycznego. Jak się okazało dwie młode osoby wymagały pilnej pomocy medycznej, dlatego też zostały przewiezione do szpitala - wyjaśnił policjant.

Podinspektor Andrzej Browarek zaapelował przy tym do rodzin, znajomych i wszystkich tych, którzy mają jakiekolwiek niepokojące sygnały o problemach osobistych lub zawodowych swoich najbliższych, aby niezwłocznie przekazywały takie informacje pod numer alarmowy 112. - Nie ma osoby, która nie miałaby różnego rodzaju doświadczeń samobójczych - straciła w ten sposób kogoś, kogo znała, sama miała myśli samobójcze lub zetknęła się z nimi u innych, ale niewiele osób wie, jak rozpoznać i uratować samobójcę. Myśli samobójcze mogą dotyczyć osób w każdej grupie wiekowej - podał.

Kryzys psychiczny - gdzie szukać pomocy

Osoby w stanie kryzysu psychicznego mogą znaleźć wsparcie m.in. tutaj:

  • Bezpłatny Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia": 800 12 00 02
  • Fundacja Itaka
  • Bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka  800 12 12 12  SOS 800 12 12 12 – 800121212.pl
  • Telefoniczne Centrum Wsparcia: 800 70 2222 Strona główna - Centrum Wsparcia
  • Mailowe wsparcie psychologiczne Kampanii Przeciw Homofobii: bezpieczniej@kph.org.pl
  • Mailowe wsparcie psychologiczne Lambdy: poradnictwo@lambdawarszawa.org.pl


Tomasz Wypych

Zobacz też:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości