Andrzej Duda na narciarskim stoku. Fot. PAP
Andrzej Duda na narciarskim stoku. Fot. PAP

Andrzej Duda szusuje na nartach. Przy okazji zapytano go o wille od ministra Czarnka

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 97
Prezydent Andrzej Duda korzysta z zimowej aury na zakopiańskim stoku narciarskim. Dziennikarze chcieli jednak wiedzieć, co polityk sądzi o dotacjach na organizacje pozarządowe, które są powiązane z obozem władzy. - Raz otrzymują takie organizacje, a raz otrzymują inne organizacje - ocenił Duda.

- To są fundusze, które, jak rozumiem, zawsze były. Były przekazywane do różnych organizacji zawsze. Raz otrzymują takie organizacje, a raz otrzymują inne organizacje - powiedział prezydent w Zakopanem. 

Andrzej Duda o pieniądzach z MEiN na organizacje 

- Wszystkie są organizacjami, jak rozumiem, które kwalifikowały się do tego, by otrzymać pieniądze, no chyba że otrzymała jakaś organizacja, która takich warunków nie spełniała. To jest najważniejsza kwestia. Jeżeli tylko spełniała warunki, żeby otrzymać środki zgodnie z odpowiednimi przepisami, no to cóż - skwitował Andrzej Duda.

Wcześniej ministra Przemysława Czarnka bronił premier Mateusz Morawiecki, który podziękował za wsparcie dla prawicowych organizacji. - Proszę przyjrzeć się wyraźnie kryteriom, przecież one były zawsze wszędzie dostępne, każdy mógł aplikować. Być może są organizacje, które wcześniej, w czasach Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej, miały bardzo duży dostęp do środków i teraz są niezadowolone - odnosił się szef rządu. 

"Willa plus"

W taki sposób prezydent skomentował doniesienia mediów o przyznawaniu milionów złotych z budżetu na wybrane organizacje, które w dużej części są powiązane ze środowiskiem politycznym PiS. O dotacjach decydował resort edukacji i nauki. Niektóre wnioski odrzucali eksperci, współpracujący z MEiN, a pieniądze i tak zostały przyznane.

Środki były rozdysponowane na "rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Część z nich przekazano na zakup lub remont nieruchomości. Opozycja natychmiast po publikacji TVN24 okrzyknęła ten proceder mianem afery "willa plus". 

Czytaj: 

Andrzej Duda w akcji charytatywnej

Wyjazd prezydenta do stolicy Tatr ma charytatywny charakter. Zainaugurował on imprezę "12H Slalom Maraton Zakopane 2023". Głowa państwa dziękowała wszystkim za połączenie sportowej rywalizacji i zbiórki środków na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Zawody trwają do godziny 20. 

 

Fundacja HANDICAP

Fundacja HANDICAP Zakopane - organizator zimowej rywalizacji na stokach - od 2014 roku prowadzi całoroczne, bezpłatne, integracyjne treningi sportowe dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością w dyscyplinach zimowych i letnich. Ponadto organizuje obozy sportowo-rehabilitacyjne, zawody i imprezy oraz włącza swoich podopiecznych do rywalizacji sportowej. 


GW


Zobacz galerię zdjęć:

Prezydent z dziećmi na stoku. Fot. PAP
Prezydent z dziećmi na stoku. Fot. PAP Tak szusuje Andrzej Duda. Fot. PAP Andrzej Duda. Fot. PAP Andrzej Duda na wyciągu. Fot. PAP Andrzej Duda jest miłośnikiem nart. Fot. PAP

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka