W Dzienniku Urzędowym RP "Monitorze Polskim" ukazała się lista zapotrzebowania na konkretne profesje. (zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)
W Dzienniku Urzędowym RP "Monitorze Polskim" ukazała się lista zapotrzebowania na konkretne profesje. (zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)

Szukasz pracy? W tych zawodach nie trzeba martwić się o zatrudnienie

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
Minister Edukacji i Nauki ogłosił listę profesji, w których pracownicy nie powinni martwić się o zatrudnienie. To prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach, których można nauczyć się w szkolnictwie branżowym. Jej celem jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się szkolnictwa zawodowe i podpowiedź, jakie szkoły powinna wybierać młodzież.

Prognoza zapotrzebowania na pracowników

Prognoza jest podzielona na części – krajową i wojewódzką. Oparta jest na analizie wielu źródeł opisujących tendencje na rynku pracy w kontekście strategii rozwoju państwa i regionów, a więc również wzrostu lub spadku zatrudnienia. Określa ona zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych, ułożonych alfabetycznie, zawodach. W dokumencie na obecny rok przedstawiono wykaz 33 zawodów, dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest przewidywanie szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy. Na liście po raz pierwszy pojawiły się 4 profesje: operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, technik gospodarki odpadami, monter izolacji przemysłowych i technik izolacji przemysłowych.

Zwiększone dotacje

Przewidywania w jakim fachu będzie praca to nie wszystko. Zmieniono także przepisy i w 2024 roku samorządy otrzymają zwiększoną subwencję oświatową dla szkół kształcących w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie. Wiedząc, kogo będą chcieli zatrudniać pracodawcy szkoły mogą zaplanować jakie klasy warto uruchamiać w nowym roku szkolnym 2023/2024. Zachęta do tego by nie kształcić przyszłych bezrobotnych, a absolwentów, którzy mają realną szansę na znalezienie zatrudnienia jest zróżnicowany sposób finansowania nauki tych zawodów. Więcej pieniędzy trafi do szkół kształcących w zawodach wymienionych z „listy krajowej” – dotację na jednego ucznia zwiększono o ok. 1250 zł. Na większe dofinansowanie może również liczyć pracodawca, który zdecyduje się na kształcenie młodocianych pracowników w zawodach z „listy krajowej”, tutaj wzrost wynosi 2000 zł. Dodatkowe pieniądze dotyczą uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i wypłacane są przez cały cykl ich kształcenia. Wszystko po to by zapewnić stabilność finansową samorządów w kształceniu zawodowym. Mają one pewność, że decyzja o uruchomieniu kształcenia w zawodzie z listy zawodów o szczególnym znaczeniu przełoży się na wyższe finansowanie w ramach subwencji przez wszystkie lata nauki. 

Jakie zawody są szczególnie istotne?

Zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju kraju to: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

Lista zapotrzebowania na zawody

Pierwszy z takich dokumentów został opublikowany w 2019 roku. Pełny wykaz prognozowanego zapotrzebowania na zawody w skali kraju i z podziałem na województwa zawiera załącznik do obwieszczenia dostępny jest w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo