Kolejka przed siedzibą NBP we Wrocłąwiu, fot. wroclaw.pl
Kolejka przed siedzibą NBP we Wrocłąwiu, fot. wroclaw.pl

Gigantyczne kolejki przed bankami. Ludzie masowo ruszyli po limitowane monety i banknot

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Od dziś można nabyć wydane przez Narodowy Bank Polski kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi. Ponieważ wybito tylko 7000 sztuk monet, przed bankami potworzyły się ogromne kolejki, mimo że ten pieniądz do kolekcji numizmatycznej nie jest tani. Moneta kosztuje 950 zł, a banknot 160 zł.

Moneta i banknot zawróciły im w głowie

Jak informuje "Gazeta Krakowska",  pierwsi kolejkowicze pojawili się przed krakowskim oddziałem NBP o godz. 4 rano. Wszystko przez nowe monety i banknoty wydane przez Narodowy Bank Polski. Podobne kolejki są dzisiaj przed oddziałami banków w innych miastach Polski, m.in. we Wrocławiu, Szczecinie i Bydgoszczy. W Poznaniu przed gmachem na al. Marcinkowskiego w kolejce po kolekcjonerskie monety stano już od środy.


Przeczytaj: Mikołaj Kopernik na banknocie kolekcjonerskim NBP oraz srebrnej monecie z bursztynem

"Moneta o nominale 50 zł jest wykonana ze srebra, ma średnicę 45 milimetrów, masę 62,2 grama, gładki brzeg oraz wysoki relief. Moneta zawiera dodatkowy element – wklejkę bursztynową. Zostanie wyemitowana w nakładzie do 7000 sztuk i będzie dostępna w cenie 950 zł" - informuje biuro prasowe NBP.


Monety i banknoty z Kopernikiem

Banknotów z Kopernikiem będzie dużo więcej, dlatego zainteresowanie nimi jest nieco mniejsze.

- Wprowadzamy do obiegu 100 tysięcy banknotów wyprodukowanych na podłożu polimerowym, zawierających najbardziej zaawansowanie zabezpieczenie, jakie było dostępne na świecie - powiedziała dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP Barbara Jaroszek.

"Banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” o nominale 20 zł został wyprodukowany na podłożu polimerowym (to drugi polimerowy banknot kolekcjonerski NBP). Banknot o wymiarach 150 x 77 mm zostanie wyemitowany w nakładzie do 100 000 sztuk. Będzie można go nabyć w cenie 160 zł." - czytamy w komunikacie prasowym NBP.

Monety i banknoty z okazji rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

W 2023 roku przypadają obchody 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, wybitnego astronoma, twórcy teorii heliocentrycznej, lekarza i ekonomisty – autora jednej z wersji prawa rządzącego obiegiem pieniądza (gorszy pieniądz zawsze wypiera lepszy) oraz słynnego na całym świecie dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Nawiązując do rocznicy urodzin tego wybitnego Polaka, Senat RP ustanowił Mikołaja Kopernika jednym z patronów 2023 roku. Narodowy Bank Polski chciał upamiętnić Mikołaja Kopernika. Dlatego  oddać hołd wielkiemu uczonego kolekcjonerskimi monetami i banknotami.

ja

Czytaj także;

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj21 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka