Żołnierz montuje urządzenie należące do Starlinka, fot. Ukraine Military Center
Żołnierz montuje urządzenie należące do Starlinka, fot. Ukraine Military Center

SpaceX ograniczył Ukraińcom usługę Starlink. Nie spodziewał się, że tak ją wykorzystają

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
SpaceX zamierza ograniczyć wykorzystanie przez ukraińskie wojsko należącego do firmy satelitarnego serwisu internetowego Starlink do sterowania dronami w regionie podczas wojny tego kraju z Rosją. Zdaniem szefów SpaceX Ukraińcy wykorzystywali system niezgodnie z umową.

SpaceX ogranicza Ukrainie korzystanie ze Starlinków

- Należąca do SpaceX usługa internetu satelitarnego Starlink, która zapewniła ukraińskiemu wojsku szerokopasmową komunikację w ramach obrony przed wojskami Rosji, "nigdy nie była przeznaczona do celów militarnych" - powiedziała Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjny SpaceX, podczas konferencji Federal Aviation Administration Commercial Space Transportation Conference w Waszyngtonie.

- Jednak Ukraińcy wykorzystali go w sposób, który był niezamierzony i nie był częścią żadnego porozumienia - powiedziała. Jak dodała, nie spodziewała się, że Starlinki będą wykorzystywane także w ten sposób. Przyznała, że SpaceX nie poświęcił wiele uwagi temu, jak może być on wykorzystywany, gdy zaczął dostarczać Starlink na Ukrainę krótko po inwazji. - Nie myśleliśmy o tym. Ja o tym nie myślałam - powiedziała. - Ale nauczyliśmy się dość szybko.

Ukraina skutecznie wykorzystywała bezzałogowe samoloty do wypatrywania pozycji wroga, kierowania ognia dalekiego zasięgu i zrzucania bomb. Do sterowania dronami używała m.in. usługi Starlink.

- Są rzeczy, które możemy zrobić, aby ograniczyć ich zdolność do tego. Są rzeczy, które możemy zrobić i zrobiliśmy - powiedziała Shotwell, lecz odmówiła podania szczegółów, jakie konkretnie środki podjął SpaceX.

Zobacz też: Polska wypełnia kamienie milowe dot. praworządności. Jest komentarz z KE po decyzji posłów

SpaceX nie spodziewał się takiego wykorzystania Starlinków

Używanie Starlink do sterowania dronami wykraczało poza zakres umowy, którą SpaceX ma z ukraińskim rządem - oświadczyła Shotwell, dodając, że kontrakt był przeznaczony do celów humanitarnych, takich jak dostarczanie szerokopasmowego internetu do szpitali, banków i rodzin dotkniętych inwazją Rosji.

- Wiemy, że wojsko używa ich do komunikacji i to jest ok - powiedziała. - Ale naszą intencją nigdy nie było, aby używali ich do celów ofensywnych.

Zapytana, czy ubiegłoroczne przerwy w dostarczaniu usług na Ukrainę były związane z wysiłkami SpaceX w celu ograniczenia ofensywnego wykorzystania Starlinków, Shotwell powiedziała: - Nie chcę na to odpowiadać na to pytanie, ponieważ nie jestem pewna, czy znam odpowiedź.

Musk żądał od Pentagonu finansowania Starlinków

Jesienią ubiegłego roku szef SpaceX Elon Musk zagroził zakończeniem przekazywania przez firmę usług Starlink na Ukrainę, powołując się na obciążenie finansowe firmy, chyba że Departament Obrony zdecyduje się pokryć te koszty. Musk następnie wycofał się z tego, mówiąc, że firma będzie nadal oferować usługi "nawet jeśli Starlink nadal traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy".

Shotwell powiedziała reporterom, że to prowadziła wysiłki w celu uzyskania funduszy Pentagonu na usługi Starlink na Ukrainie. - To ja poprosiłam Pentagon o sfinansowanie tego. To nie była rzecz Elona - powiedziała.

Podczas gdy Musk mówił w październiku, że Starlink traci pieniądze, Shotwell przedstawiła bardziej optymistyczną ocenę. - W tym roku Starlink zarobi pieniądze - oświadczyła, zauważając, że należący do firmy pojazd nośny Falcon i statek kosmiczny Dragon, już zarabiają.

Jest reakcja Ukrainy na działania SpaceX

"Po roku ukraińskiego oporu firmy muszą zdecydować: albo opowiadają się za Ukrainą i prawem do wolności i nie szukają sposobów, by szkodzić; albo stoją po stronie Federacji Rosyjskiej i jej "praw" do zabijania i przejmowania terytoriów. SpaceX (Starlink) i Gwynne Shotwell powinni wybrać określoną stronę" - napisał na Twitterze doradca Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez SpaceX to ważny środek łączności ukraińskiego wojska, zapewniający wsparcie w walkach i umożliwiający komunikację nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę. Terminale są również wykorzystywane przez odciętych od tradycyjnych metod dostępu do internetu cywilów.

Na Ukrainie działa już 30 tys. Starlinków, które stały się częścią infrastruktury krytycznej państwa - informował w połowie stycznia minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow. Sprzęt był finansowany i dostarczany przez darczyńców z całego świata, również samą firmę SpaceX. Polska przekazała Ukrainie dotychczas ponad 10 tys. Starlików - podał na początku grudnia ub.r. pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

ja

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka