Dawid Kubacki i Piotr Żyła wygrywają konkurs duetów w Lake Placid. Fot. PAP/Marcin Cholewiński
Dawid Kubacki i Piotr Żyła wygrywają konkurs duetów w Lake Placid. Fot. PAP/Marcin Cholewiński

Polska noc w Lake Placid. Żyła i Kubacki z historycznym triumfem

Redakcja Redakcja Skoki narciarskie Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Teren wokół skoczni w Lake Placid podczas pierwszego w historii Pucharu Świata w skokach narciarskich konkursu duetów opanowali Polscy kibice. Takie wsparcie poniosło Dawid Kubackiego i Piotra Żyłę do końcowego sukcesu.

Biało-czerwoni wyprzedzili Austriaków o 13,2 pkt, a Japończyków o 24,1 pkt.

Historyczny sukces Polaków 

Do zawodów przystąpiło 13 par. Po pierwszej serii odpadli najsłabsi Rumunii, a w finale wystąpiło osiem najlepszych duetów.

W pierwszej serii Żyła skoczył 123,5 m, a Kubacki - 128. Dawało im to drugie miejsce, ze stratą 11,1 pkt do Tschofeniga (127 m) i Krafta (130,5 m).

W drugiej serii słabiej spisał się Tschofenig uzyskując tylko 115,5 m. 122 m Żyły oraz 127 Kubackiego pozwoliło Polakom objąć prowadzenie. Przed finałem o 11,2 pkt wyprzedzali Niemców Karla Geigera i Andreasa Wellingera.

W finale podopieczni trenera Thomasa Thurnbichlera nie popełnili błędów i przypieczętowali zwycięstwo. Żyła skoczył 127,5 m, a Kubacki 127.


"Do ostatniego skoku mogłem podejść ze spokojem, bo po wcześniejszych równych próbach mieliśmy przewagę. To na pewno da nam +kopa+ na resztę sezonu" - powiedział Kubacki przed kamerą TVN.

Polacy przejęli skocznię w Lake Placid 

Lake Placid w stanie Nowy Jork po raz ostatni gościło zawody Pucharu Świata 33 lata temu. Z kolei do USA cykl ten powrócił po 19 latach przerwy. Ostatni PŚ w skokach narciarskich w USA rozegrano w Park City. Tak długa przerwa spowodowała ogromne zainteresowanie ze strony Polonii.

Polacy byli największą grupą podczas sobotnich konkursów. Piotr Żyła i Dawid Kubacki najmocniej mogli to odczuć w trakcie dekoracji, kiedy to biało-czerwona Polonia zebrana pod skocznią zaczęła śpiewać hymn Polski. 

Ostatni konkurs w Lake Placid 

W niedzielę na zakończenie rywalizacji w Lake Placid odbędzie się konkurs indywidualny. Początek zaplanowano na godz. 16.15 czasu polskiego, a o 14.45 rozpoczną się kwalifikacje, do których przystąpi sześciu biało-czerwonych. Oprócz Kubackiego i Żyły będą to: Paweł Wąsek, Jan Habdas, Tomasz Pilch i Aleksander Zniszczoł. Kamil Stoch po słabym występie w Willingen, gdzie w jednym z konkursów odpadł w kwalifikacjach, trenuje w Polsce.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport