Wojsko Władimira Putina chce przeszkodzić w wizycie Joe Bidena w Europie.
Wojsko Władimira Putina chce przeszkodzić w wizycie Joe Bidena w Europie.

Ukraina: Rosja chce przeszkodzić w podróży Bidena do Polski. Szantaż nuklearny

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 102
Zdaniem ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), Moskwa zrobi wszystko, aby udaremnić podróż Joe Bidena do Europy. Amerykański prezydent we wtorek 21 lutego pojawi się na Okęciu. Rosjanie mają zamiar wzmocnić zagrożenie jądrowe, by osłabić wsparcie dla regionu i walczącej Ukrainy - twierdzą służby specjalne Kijowa.

W komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram HUR wskazał, że w Rosji rozpoczynają się ćwiczenia strategicznych sił jądrowych. "Potwierdzono przygotowania komponentów strategicznych sił jądrowych do odpalenia rakiet balistycznych bazujących na morzu i lądzie, a także pocisków manewrujących odpalanych z powietrza" - oświadczyła służba wywiadu.  

Samoloty bojowe z dala od ukraińskiej granicy

Podano także, że w ramach przygotowań do tych manewrów przetestowano system Monolit, służący do scentralizowanego dowodzenia bojowego siłami zbrojnymi Rosji. Podniesiono ponadto stan gotowości bojowej strategicznych sił jądrowych. Punkt kontrolny dowództwa lotnictwa dalekiego zasięgu rozmieszczono w bazie lotniczej Tambow. Dlaczego akurat tam? Ponieważ do Tambowa w środkowej części Rosji nie dosięgają systemy artyleryjskie, które posiada Ukraina.   

Cel Rosji: przeszkodzić Bidenowi 

"Takie działania władz wojskowych i politycznych Rosji mają na celu w szczególności przeszkodzenie wizycie Bidena w Europie, zaplanowanej na 20-22 lutego, poprzez jawny szantaż jądrowy, a także osłabienie wsparcia międzynarodowego dla Ukrainy" - ocenił wywiad.  

Biden wyrusza w poniedziałek do Polski, gdzie od wtorku składa wizytę - drugą już od czasu, gdy Rosja rozpoczęła - w lutym 2022 roku - inwazję na Ukrainę. Jak podkreślił Biały Dom, wizyta w Polsce jest częścią szerszych dyplomatycznych wysiłków administracji USA związanych z rocznicą inwazji.  


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka