Amerykańskie służby w Przemyślu. Chronią Joe Bidena. Fot. PAP
Amerykańskie służby w Przemyślu. Chronią Joe Bidena. Fot. PAP

Biden jest już w Polsce. Air Force One wyleci do Warszawy

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 130
Joe Biden dotarł pociągiem z Kijowa do Przemyśla, skąd przybędzie na lotnisko w Jasionce. Air Force One wyleci do Warszawy - prezydent Stanów Zjednoczonych na Okęciu wyląduje ok. godziny 23.

Na dworcu w Przemyślu na prezydenta USA oczkuje kolumna samochodów. Z pociągu z Ukrainy wysiadł Joe Biden po kilkugodzinnej podróży. Ok. godziny 22.30 samolot z nim na pokładzie wystartował z lotniska w Jasionce. 

Jeszcze w poniedziałek wieczorem z prezydentem USA ma przylecieć na pokładzie Air Force One do Warszawy. O przekroczeniu przez Bidena granicy Polski poinformował wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Oficjalna wizyta Bidena w Polsce rozpocznie się we wtorek i potrwa do środy 22 lutego.   

Air Force One zmierza do Warszawy

image

Plan wizyty Bidena w Polsce

We wtorek po południu odbędzie się spotkanie prezydentów Polski i USA: Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Przywódcy będą rozmawiali w cztery oczy, a następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji. Polski przywódca mówił niedawno, że wizyta prezydenta USA będzie mieć "potężną polityczną wagę". Dodał, że podczas tej wizyty spodziewa się "wielu konkretów". "Nie chcę i nie mogę za bardzo o nich mówić, ale spodziewam się wielu konkretów. Być może będą to takie konkrety, o których nie będziemy mogli publicznie powiedzieć. Taka wizyta zawsze się na konkrety przekłada" - komentował Duda. 

O godz. 17.30 w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie, Biden wygłosi przemówienie do narodu polskiego. Jak zapowiadał prezydent Duda, wystąpienie amerykańskiego prezydenta będzie miało istotny wymiar historyczny i będzie ważne, jeżeli chodzi o tworzenie strefy bezpieczeństwa w naszej części Europy. Dodał, że fundamentalne znaczenie ma to, iż będzie wygłoszone z Warszawy.  

Czytaj: 

Bukaresztańska Dziewiątka 

W środę, ostatniego dnia wizyty Bidena w Polsce, odbędzie się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu weźmie także udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Podczas szczytu przywódcy będą rozmawiali o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, o zbliżającym się szczycie Sojuszu w Wilnie, a także o dalszym wsparciu Ukrainy. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka