SI to obszar badań dla naukowców.
SI to obszar badań dla naukowców.

Sztuczna inteligencja zmienia nasze życie. Polska wysoko w rankingu

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Sztuczna Inteligencja (SI) coraz bardziej wpływa na nasze życie. Eksperci są zgodni, że kraje, które nad nią nie pracują, będą znacznie wolniej się rozwijać. Cieszy więc wysokie miejsce Polski w rankingu osiągnięć naukowych związanych z SI.

Rozwój Sztucznej Inteligencji przyspiesza z roku na rok. Dotyczy on biznesu i nauki. Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) przygotował raport, dotyczący publikacji naukowych w zakresie SI w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych w latach 2010-2021. Raport pokazuje, że w tym czasie na świecie powstało 949 tys. prac na temat SI - z czego aż 14 tys. przy udziale naukowców z Polski, czyli 1,2% wszystkich publikacji. Dzięki temu, nasz kraj zajął piąte miejsce pod względem liczby publikacji spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. 

Polska nauka aktywna w obszarze SI

- Nasz ośrodek aktywnie rozwija sztuczną inteligencję. Pracujemy nad narzędziem wykorzystującym ją do identyfikacji podwójnej jakości produktów, dzięki czemu łatwiej zidentyfikować nieuczciwego producenta, który w różnych krajach oferuje te same towary różniące się jakością. Opracowaliśmy system IT, który pomaga wykryć w umowach niedozwolone klauzule. Wspieramy radiologów w wykrywaniu raka prostaty i tworzymy systemy rozpoznające symptomy depresji w mediach społecznościowych - mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI. - Wszystkie te systemy oparte są na algorytmach sztucznej inteligencji. 

Chiny liderem

Najwięcej prac dotyczących SI w naukach ścisłych i technicznych wydano w Chinach (257 tys.), USA (140 tys.) oraz Indiach (105 tys.). W Unii Europejskiej były to Niemcy (36,9 tys.), Francja (28,6 tys.), Włochy (27,9 tys.), Hiszpania (26,6 tys.) i Polska (14 tys.). Liderem jest Akademia Górniczo-Hutnicza (1358 prac), dalej Politechnika Warszawska (1292), Politechnika Wrocławska (1256) i Politechnika Śląska (1144).

- W naszej pracy Sztuczną Inteligencję traktujemy, jako obszar informatyki, algorytmy wykonywane na komputerach. Pozwala to szybko analizować duże ilości danych, znajdować w nich wzorce, obliczać statystyki, co może być postrzegane jako działanie inteligentne - wyjaśnia Salon24 dr Robert Nowak, kierownik Zakładu Sztucznej Inteligencji w Instytucie Informatyki Politechniki Warszawskiej.

- Skupiamy się na rozwoju takich algorytmów, skracaniu czasu na znajdowanie rozwiązań i wdrażaniu ich w praktyce współpracując z branżą biomedyczną, energetyczną, ubezpieczeniową, handlem elektronicznym i motoryzacyjną. Na kierunku Informatyka powstała specjalizacja „Sztuczna inteligencja”, wydaliśmy też książkę „Sztuczna inteligencja dla inżynierów - dodaje. 

SI to wyzwanie dla naukowców

- Badania nad SI to dla nas kierunek pracy naukowej, pozwalający zrozumieć złożone zagadnienia dotyczące ludzkiego umysłu i naśladowania jego zdolności do wykonywania skomplikowanych działań w środowisku cyfrowym - tłumaczy Salon24 prof. Tomasz Kajdanowicz z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej. - Takie badania są szczególnie ważne dla rozwoju technologii, ponieważ dostarczają nowych sposobów wykorzystywania sztucznej inteligencji w użytecznych produktach i usługach. Pozwalają na lepsze zrozumienie złożonych zagadnień związanych z uczeniem i możliwościami naśladowania, a nawet polepszania sprawności ludzkiego umysłu w wykonaniu określonych zadań - wspomina. 

- Do prac badawczych zapraszamy studentów, bo praca z młodzieżą stanowi cenne źródło wiedzy i perspektyw na rozumienie złożonych problemów i tego, jak sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie. Poprzez badania uczenia maszynowego oraz m.in. analizę danych i przetwarzanie języka naturalnego, jesteśmy w stanie tworzyć technologię, pozwalające komputerom wykonywać zadania, które wcześniej były możliwe tylko dla człowieka. Od wykonywania prostych mechanicznych czynności do rozwiązywania skomplikowanych problemów medycznych. Ważne, byśmy wypracowali wiarygodne i wydajne techniki, a sztuczna inteligencja służyła dobru ludzi, a nie tylko jej twórcom - stwierdza Kajdanowicz. 

W tym roku w Łodzi odbędzie Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji, którą organizuje Politechnika Łódzka. 


Tomasz Wypych


Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie