W Korei Południowej chcą wydłużyć tydzień pracy. Źródło: commons.wikimedia.org
W Korei Południowej chcą wydłużyć tydzień pracy. Źródło: commons.wikimedia.org

Koreańczycy są rekordzistami, jeśli chodzi o czas pracy. Rząd chce im jeszcze dołożyć

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Koreańczycy uchodzą za jeden z najwięcej pracujących narodów świata. Zdaniem tamtejszego rządu nadal jest to za mało. Przedstawił on projekt zmian, który przewiduje maksymalne wydłużenie tygodnia pracy z 52 do 69 godzin. Ma to umożliwić firmom większą elastyczność.

Praca nawet 69 godzin w tygodniu 

Administracja sprzyjającego biznesowi prezydenta Jun Suk Jeola dąży do odwrócenia zmian wprowadzonych za czasów jego centrolewicowego poprzednika Mun Dze Ina, który w 2018 roku ograniczył liczbę nadgodzin w tygodniu do 12, argumentując to troską o jakość życia i chęcią przeciwdziałania spadającej liczbie rodzących się dzieci.

Projekt przedstawiony przez rząd Juna przewiduje możliwość obliczania nadgodzin w dłuższych okresach: miesięcznych, kwartalnych, półrocznych i rocznych. Ma to pozwolić na zwiększanie wymiaru pracy nawet do 69 godzin w tygodniach, gdy jest dużo do zrobienia, pod warunkiem, że zostanie to wyrównane w innym okresie.

Projekt napotka opór 

Propozycja spodobała się przedsiębiorcom, ale prawdopodobnie napotka opór w parlamencie, ponieważ sprzeciwia jej się główna partia opozycyjna, która posiada tam większość mandatów – oceniają komentatorzy. Projekt krytykują również związki zawodowe.

– Ta nowelizacja sprawia, że legalna jest praca od godz. 9 rano do północy – oceniła w komunikacie Koreańska Konfederacja Związków Zawodowych, dodając, że na zmianach zyskałaby tylko kadra kierownicza firm.

Rząd będzie teraz przez 40 dni zbierał opinie na temat projektu i zamierza zgłosić go do parlamentu w czerwcu lub lipcu - podała agencja Yonhap.

Jeden z najbardziej pracujących narodów 

Korea Południowa słynie z kultury pracy z dużą liczbą nadgodzin. Nawet po ograniczeniu tygodnia pracy do 52 godzin Koreańczycy uchodzili za jeden z najdłużej pracujących narodów.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 2021 roku przeciętny południowokoreański pracownik przepracował 1915 godzin, a wśród prawie 40 państw uwzględnionych w rankingu więcej pracowali tylko mieszkańcy Meksyku, Kostaryki, Kolumbii i Chile. W Polsce obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy.

MP

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo