Donald Tusk. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Donald Tusk. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

„Przedsiębiorczyni”, „premierka”. Donald Tusk stawia na feminatywy

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 80
Donald Tusk ruszył w przedwyborczą trasę. Składa obietnice kolejnym grupom społecznym – obecnie skupia się na przedsiębiorcach. I przedsiębiorczyniach – lider Platformy Obywatelskiej chętnie sięga od niedawna po feminatywy. Do Ewy Kopacz w Poznaniu zwracał się per „premierka”.

Tusk w Poznaniu: "Przedsiębiorcy, przedsiębiorczynie"

W sobotę w Poznaniu zebrał się klub parlamentarny KO, podczas którego podsumowano piątkowe i sobotnie spotkania parlamentarzystów KO w województwie wielkopolskim w ramach akcji "#Tu jest przyszłość".

Polecamy:

"Przedsiębiorcy, przedsiębiorczynie i handlowcy"

– Chcę powiedzieć, że wszędzie tam gdzie byliśmy i będziemy to święte dla nas zobowiązanie powtarzać: w Polsce przedsiębiorcy, przedsiębiorczynie i handlowcy będą dumni ze swojej pracy, będą mieli uczciwe warunki rozwoju i konkurencji. Przyrzekam wam, państwo polskie będzie po to, żeby wam pomagać zawsze wtedy, gdy będziecie takiej pomocy potrzebowali, a nie przeszkadzać, jesteście solą tej ziemi – mówił lider PO. – My tę lekcję z Wielkopolski zapamiętamy na zawsze. jesteśmy po to, żeby wam było lepiej, a nie trudniej, my do tego doprowadzimy – dodał.

Tusk nie zdecydował się jednak na "handlowczynie" - co daje lewicy pewną szansę na odzyskanie łask części elektoratu.


Premierka Kopacz. Tusk stawia na feminatywy?

Nawiązując do wizyty Ewy Kopacz w Wielkopolsce, Tusk mówił o niej „premierka”. Można z tego wnioskować, że feminatywy stały się jeszcze jednym elementem komunikacji Platformy Obywatelskiej z wyborcami. I wyborczyniami. 

Spór o feminatywy nabiera w ostatnich latach na znaczeniu. Może wiązać się z tym, że kobiety są coraz lepiej wykształcone, coraz bardziej niezależne życiowo, a feminizacja dotyka kolejnych zawodów.

Firmy płacą więcej

Tusk zwracał też uwagę, na poważne kłopoty niektórych odwiedzanych przez parlamentarzystów KO przedsiębiorstw w Wielkopolskie. Jako przykład podał ceny gazu jakie płaci Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie a które wzrosły ostatnio o 800 proc. Z kolei fabryka okien drewnianych płaci za drewno o 300 proc. drożej, choć jednocześnie w czasach rządów PiS lasy są wycinane i drewno powinno być tańsze.

Zwracał uwagę, że tylko w roku 2022 zamknięto w województwie wielkopolskim 21 tys. firm.

Tuska propozycje dla przedsiębiorców

Donald Tusk w swoim wystąpieniu na posiedzeniu klubu przedstawił szereg propozycji programowych dla przedsiębiorców.

– Po pierwsze będziemy chcieli zaproponować kasowe rozliczenie podatku dochodowego PIT dla tzw. małych podatników – zapowiedział Tusk. – Ci wszyscy, których to obejmie będą płacili podatek dopiero po otrzymaniu przelewu z tytułu faktur – dodał.

– Po drugie ZUS przejmie wypłaty zasiłku chorobowego dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach do dziewięciu pracowników od pierwszego dnia niezdolności do pracy – informował.

Według lidera PO urzędy skarbowe stały się ostatnio "narzędziem represji". Stąd KO, jak mówił, proponuje przekształcenie urzędów skarbowych w centra obsługi podatnika. – W interesie państwa jest, aby urzędy skarbowe pomogły rozliczać się przedsiębiorcom – powiedział Tusk.

Wśród propozycji jest też, jak podkreślał, ulżenie przedsiębiorcom w kwestii składek zdrowotnych, ale "bez narażania interesów zdrowotnych Polaków na szwank". – Będziemy chcieli zlikwidować absurdy, jakie towarzyszą pobieraniu składki zdrowotnej po zmianach Morawieckiego w Polskim Ładzie i zaproponujemy, żeby odstąpić od tego pomysłu, że przedsiębiorca płaci składkę zdrowotną nie tylko z tytułu podstawowej działalności, ale także wtedy, gdy z powodu np. trudnej sytuacji musi sprzedać maszynę albo samochód –informował.

Zapowiedział, że przedsiębiorcom zostanie przywrócona "godność", bo w ostatnich latach przedsiębiorcy stali się "kimś z definicji podejrzanym". Jednym z istotnych tego elementów będzie stabilizacja systemu podatkowego. – Wydłużymy vacatio legis zmian podatkowych, ale generalnie naszą intencją będzie też ustabilizowanie systemu podatkowego na dłuższy czas, przynajmniej na czas kadencji – zapowiedział.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka