Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP

Kredyt 2 proc. na pierwsze mieszkanie. Państwo będzie dopłacać, jest zgoda rządu

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 88
Rząd przyjął projekt ustawy o niskim kredycie 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania dla osób do 45. roku życia. Przez 10 lat polskie państwo będzie dopłacać do rat kredytu - opisał dziś premier Mateusz Morawiecki.

Program "Pierwsze mieszkanie" 

- Wprowadziliśmy program "Rodzina na swoim", "Mieszkanie Plus", teraz proponujemy taki program, który dzisiaj specjalnie przygotowaliśmy i został przyjęty na Radzie Ministrów po to, aby tych mieszkań po prostu były jak najwięcej i aby ludzi było na te mieszkania stać - powiedział szef rządu.  

Budowa mieszkań - liczby

- Poprawa sytuacji mieszkaniowej to praca na lata. Średnia roczna za naszych rządów to powyżej 200 tys. mieszkań, a za czasów naszych poprzedników to poniżej 150 tys. mieszkań - to wielka różnica, która jest widoczna na rynku - przytaczał wyliczenia Mateusz Morawiecki.  

Jak wyjaśniał premier,  kredyt 2 proc. z dopłatą od państwa będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia. Jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt będzie przeznaczony tylko na pierwsze mieszkanie - oznacza to, że pary, które już dysponowały w przeszłości lokalem, domem itd. nie dostaną pomocy od państwa. 

"Bezpieczny kredyt 2 proc."

Kwota "bezpiecznego kredytu 2 proc." nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. złotych albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. 


- Pierwsze mieszkanie to realna pomoc dla Polaków, która opiera się na dostępie do bezpiecznego i stabilnego źródła finansowania i na możliwościach oszczędzania przez lata wraz z premią przekazywaną przez państwo - przekonywał Morawiecki. Jeśli projekt znajdzie poparcie w Sejmie i w Pałacu Prezydenckim, program mieszkaniowy ruszy 1 lipca 2023 r. 

GWKomentarze

Inne tematy w dziale Polityka