Donald Tusk w Pabianicach. Źródło: PAP/Marian Zubrzycki
Donald Tusk w Pabianicach. Źródło: PAP/Marian Zubrzycki

Tusk zapowiedział nowe rozwiązanie kredytowe. W sieci oburzenie

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 80
Szef PO Donald Tusk zapowiedział podczas spotkania otwartego w Pabianicach wprowadzenie kredytu 0 proc. na pierwsze mieszkanie dla osób do 45 roku życia. Ten pomysł nie spodobał się m.in. współprzewodniczącemu partii Razem Adrianowi Zandbergowi oraz społecznikowi Janowi Śpiewakowi.

Tusk chce wprowadzić kredyt zero proc. na pierwsze mieszkanie

"Jutro na posiedzeniu klubu w Łodzi będziemy mówili w szczegółach programu mieszkaniowego" - powiedział podczas spotkania z wyborcami Donald Tusk. "Będziemy proponowali politykę, która rzeczywiście spowoduje, że mieszkanie będzie prawem, a nie towarem" - dodał.

Mówiąc o szczegółach przygotowywanego programu mieszkaniowego Platformy Obywatelskiej, lider tej partii wskazał, że jedna z zawartych w nim propozycji będzie dotyczyć "kredytu 0% dla ludzi, którzy będą kupowali swoje pierwsze mieszkanie i będzie to dotyczyło ludzi młodych i w średnim wieku do czterdziestego piątego roku życia".

"Bardzo chciałbym, żeby ten program +kredyt 0 procent+ dotyczył także - na możliwie dużą skalę - remontów mieszkań. Tych, które nie nadają się do zamieszkania albo które wymagają niezbędnie remontu" - powiedział Tusk. Podkreślił, że w tej kwestii "mówilibyśmy o jednym mieszkaniu".

Szef PO dodał, że ta propozycja nie dotyczyłaby "bogatych, ani deweloperów, ani tych, którzy mają 5-6 mieszkań". "Chodzi o tych, którzy chcą mieć to swoje jedno mieszkanie, żeby mieć gdzie żyć, gdzie mieszkać" - dodał.

Zandberg: Naiwne pompowanie miliardów

Do pomysłu szefa PO Donalda Tuska odniósł się na Twitterze współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg. Zdaniem polityka "kryzys mieszkaniowy trzeba rozwiązać od strony podaży". "W Polsce nie zrobi tego rynek" – stwierdził polityk i dodał, że "mogą to zrobić państwo i samorządy - budując czynszówki". "To plan Lewicy" – podkreślił lider Razem.

"Naiwne pompowanie miliardów w obecny system upasie tylko banki i podniesie ceny mieszkań. Kto tego nie rozumie, zmarnuje pieniądze" – dodał 

Również w krytyczny sposób propozycję Tuska skomentował społecznik Jan Śpiewak. "Neoliberałowie zrobią wszystko, żeby zrobić dobrze deweloperom, rentierom i spekulantom. Taki szok popytowy przy sztywnej podaży doprowadzi do wzrostu cen czynszów i marż deweloperskich. Za te pieniądze mogłyby powstać miliony mieszkań społecznych" – napisał miejski aktywista. 

"Tusk w swoim najnowszym stand-upie proponuje kredyt 0% na pierwsze mieszkanie i dopłatę 600 zł do najmu. PO już oficjalnie, podobnie jak PiS, została partią lewicową, socjalistyczną. Partią dojenia pracujących Polaków. A co z tymi, którzy już mają kredyt?" – pytał natomiast poseł Konfederacji Stanisław Tyszka.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka