(Spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Fot. EPA/Ng Han Guan / POOL)
(Spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Fot. EPA/Ng Han Guan / POOL)

Macron w Chinach. Tematy? Broń jądrowa i wojna

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
W czwartek odbyło się spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Głównym tematem rozmów była wojna na Ukrainie. Przywódcy zgodnie stwierdzili, że nie ma zgody na użycie broni jądrowej.

Nie ma zgody na broń jądrową 

– Francja i Chiny omówiły kwestię wojny na Ukrainie i zgadzają się, że broń jądrowa powinna być z niej wykluczona – oświadczył w czwartek w Pekinie prezydent Francji Emmanuel Macron po rozmowach z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Macron podkreślił potrzebę wznowienia dyskusji, by zbudować "trwały pokój” na Ukrainie. Zaznaczył, że stworzenie architektury bezpieczeństwa w Europie nie jest możliwe, dopóki obszary Ukrainy są okupowane.

Przemówić Rosji do rozsądku 

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył ponadto, że liczy na pomoc Xi, by przemówić Rosji do rozsądku w kwestii wojny na Ukrainie i sprawić, że wszystkie strony powrócą do negocjacji.


– Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie zadała cios (międzynarodowej) stabilności – oświadczył francuski prezydent. – Wiem, że mogę na pana liczyć, by przemówić Rosji do rozsądku i przywrócić wszystkich do stołu negocjacyjnego - dodał Macron. 

"Kryzys ukraiński" 

Władze Chin nie potępiły Rosji za jej agresję przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. W oficjalnych chińskich komunikatach mowa najczęściej o "kryzysie” lub "kwestii ukraińskiej”. Tak też odnosił się na konferencji prasowej przywódca Chin.

– Chiny i Francja wzywają społeczność międzynarodową, aby uniknęła eskalacji kryzysu ukraińskiego – oświadczył. 

Xi zapewnił również o poparciu Chin dla „strategicznej autonomii” Europy, którą określił jako odrębny biegun w wielobiegunowym świecie. Wezwał wszystkie państwa do przestrzegania traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej.


Xi ocenił także, że relacje chińsko-francuskie rozwijały się w stabilny i pozytywny sposób, rosła dwustronna wymiana handlowa, a współpraca w dziedzinach, takich jak przestrzeń kosmiczna czy rolnictwo przyniosła ważne rezultaty. – Chiny i Francja mają zdolność i obowiązek, by wykroczyć poza dzielące je różnice i ograniczenia w czasie, gdy świat przechodzi głębokie historyczne zmiany – oświadczył. 

Współpraca Chin z Rosją 

Przywódca Chin niedawno odwiedził Moskwę i Władimira Putina. Był pierwszym zagranicznym przywódcą, jaki spotkał się z Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Xi i Putin podpisali w Moskwie wspólne oświadczenie na temat "pogłębiania wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy w nowej erze”. Pekin przesyła amunicję Moskwie, co pozwala wojskom rosyjskim na większe zasoby sprzętu. Informację potwierdziły Stany Zjednoczone. Chiny sprzedawały również drony Rosji o wartości 12 mln dolarów.  

MP

(Spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Fot. EPA/Ng Han Guan / POOL)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka