Prezydent Biden oficjalnie ogłosił, że będzie się ubiegał o reelekcję, fot. PAP/ EPA/JIM LO SCALZO
Prezydent Biden oficjalnie ogłosił, że będzie się ubiegał o reelekcję, fot. PAP/ EPA/JIM LO SCALZO

Biden podjął decyzję. Amerykanie uważają, że jest na to za stary

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję w 2024 roku. O swej decyzji poinformował w trzyminutowym nagraniu zamieszczonym na stronie swej kampanii wyborczej. Prosi w nim Amerykanów o poparcie, nawołując, by wraz z nim "dokończyli tę pracę".

Biden ogłosił, że ubiega się o reelekcję

Biden zmierzy się więc w kolejnych wyborach z Donaldem Trumpem. Obaj są uważani za faworytów do zdobycia swoich nominacji.

- Kiedy kandydowałem na prezydenta cztery lata temu, powiedziałem, że jesteśmy w bitwie o duszę Ameryki - i nadal jesteśmy  - powiedział Biden w trzyminutowym wideo, które pokazuje prezydenta spotykającego się z różnymi Amerykanami.


Urzędujący prezydent USA od jakiegoś czasu dawał do zrozumienia, że będzie się ubiegał o reelekcję, a głównym pytaniem było, kiedy to ogłosi. Julie Chavez Rodriguez, starszy doradca Białego Domu, będzie służyć jako menedżer jego kampanii.

Jak dotąd Biden nie ma żadnych poważnych rywali o nominację Demokratów, co oznacza, że gładka ścieżka do kandydatury jest prawie pewna. Jako kontrkandydaci zgłosili się bowiem autorka bestsellerów Marianne Williamson i działacz antyszczepionkowy Robert Kennedy Jr.


Sondaże niekorzystne dla Bidena

Jednak ostatnie sondaże sugerują, że jego decyzja o kandydowaniu dzieli zarówno partię, jak i cały kraj. Sondaż NBC News przeprowadzony w weekend wykazał, że 70% Amerykanów i nieco ponad połowa Demokratów uważa, że nie powinien on ponownie kandydować.

Większość osób, które stwierdziły, że Biden nie powinien kandydować, wymieniła jego wiek jako powód do niepokoju. Czterdzieści osiem procent stwierdziło, że jest to "poważna obawa".

Joe Biden jest najstarszym prezydentem w historii USA. Po zakończeniu drugiej pełnej kadencji w 2029 roku miałby 86 lat.

Wraz z 80-letnim Bidenem o wiceprezydenturę będzie się ubiegać Kamala Harris.

Po wygraniu wyborów w 2020 roku Biden objął urząd prezydenta USA 20 stycznia 2021 roku.

ja

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka