Jej Perfekcyjność nie żyje. (fot. Instagram)
Jej Perfekcyjność nie żyje. (fot. Instagram)

Nie żyje znana działaczka LGBT. "Jej Perfekcyjność jest już w Utopii"

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 104
Nie żyje znana działaczka LGBTQ+ Jej Perfekcyjność. Informacja o jej śmierci pojawiła się w poniedziałek na oficjalnych profilach aktywistki w mediach społecznościowych. — Zmarła nagle, pozostawiając nas – swoje osoby przyjacielskie i bliskie – w głębokiej żałobie — napisano we wpisie.

Jej Perfekcyjność nie żyje

— Jej Perfekcyjność jest już w Utopii. Wczoraj, 23 kwietnia, przeżywając 18 lat imprezy, zmarła nagle, pozostawiając nas – swoje osoby przyjacielskie i bliskie – w głębokiej żałobie — napisano we wpisie na profilu działaczki.

— Była przede wszystkim artystką, a jej medium było jej życie. Żyła z niezwykłą odwagą, zmieniała rzeczywistość wokół siebie, miała ogromny wpływ na ludzi. Nie była osobą kryształową, ale z pewnością zasłużoną dla ruchu LGBTQ+ – przez wiele lat przewodniczyła Paradzie Równości, zakładała Queer UW i inne fundacje działające na rzecz osób nieheteroseksualnych — opisano.

— Dla wielu z nas była oazą wolności, dzięki niej stawaliśmy się sobą. Wiele osób jej nie lubiło – te prosimy po prostu o milczenie. Tym, którzy ją kochali, składamy głębokie kondolencje i jako jej rodzina kondolencje przyjmujemy — dodano.

Autorzy wpisu przekazali, że będą za pośrednictwem mediów społecznościowych informować na temat terminu pogrzebu i decyzji rodziny.

— Tymczasem wspominajcie ją serdecznie – to najbardziej koi nasz ból — czytamy we wpisie na profilu Jej Perfekcyjności.


Kim była Jej Perfekcyjność?

Jej Perfekcyjność była działaczką społeczną, dziennikarką, blogerką. Od wielu lat angażowała się w działalność ruchu na rzecz praw osób LGBT. Wykładała na Uniwersytecie Warszawskim oraz prowadziła swój autorski program pt. "Jej Perfekcyjność zaprasza na drinka", w którym przeprowadzała rozmowy z artystami, naukowcami czy politykami.

— Autorka, blogger, dziennikarka, performer, stand-uperka i chodzący kabaret w jednej osobie. Działaczka społeczna, naukowiec, socjolożka i imprezowicz w jednym. Wielbicielka kiepskiej sztuki, dobrej muzyki i właściciel JejPerfekcyjnosc.pl. Osoba trans. Promotor praw człowieka — pisała o sobie Jej Perfekcyjność na portalu Patronite.pl.

Poruszenie w mediach społecznościowych

Informację o śmierci działaczki skomentowała m.in. Anna-Maria Żukowska z Lewicy.

— Trochę nie mogę uwierzyć, ale trochę wiem, że JP żyła na krawędzi — napisała na Twitterze. — Najbardzej pasuje do niej angielskie słowo flamboyant, które nie ma dobrego tłumaczenia. Żyła tak, by zwracać uwagę. Na siebie, ale i przez to na aspekty życia osób nieheteronormatywnych. Last sip to U, JP! — podsumowała.

O śmierci Jej Perfekcyjności wspomniał również poseł Lewicy Maciej Gdula

— Odeszła Jej Perfekcyjność. Postać o wielkim sercu, cierpliwości do tłumaczenia niuansów związanych z różnorodnością oraz obdarzona dużym poczuciem humoru. Tęczowa flaga opuszczona dziś do połowy masztu — napisał na Twitterze.

— Zmarła Jej Perfekcyjność, bardzo ważna osoba dla polskiego środowiska queerowego. Potrafiła w praktyce realizować queerową zasadę: moje życie jest moim dziełem sztuki. Bliskim składam wyrazy współczucia — napisał z kolei prof. Jacek Kochanowski, kierownik Ośrodku Społecznych Badań Queer ISNS Uniwersytetu Warszawskiego.

RB

(na zdjęciu: Jej Perfekcyjność / źródło: Instagram)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo