Donald Tusk. Fot. PAP / Darek Delmanowicz
Donald Tusk. Fot. PAP / Darek Delmanowicz

Donald Tusk ma poważny problem. Prokuratura już działa

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 159
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez Donalda Tuska. Sprawa dotyczy afery podsłuchowej i importu węgla z Rosji.

Tuskowi może grozić 10 lat

Śledczy sprawdzają, czy lider Platformy Obywatelskiej mógł mieć wpływ na podmiot zajmujący się ściąganiem węgla. Jeśli padną zarzuty Tuskowi będzie groziło do 10 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2022 roku Marek Falenta złożył zawiadomienie ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego premiera i lidera PO Donalda Tuska.

Falenta - co zarzuca Tuskowi

Falenta zarzucał Tuskowi przekroczenie uprawnień w 2014 roku. Jak argumentował? „Zgodnie z art. 231 §1 k.k. funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”.

„W niniejszym przypadku istnieje podejrzenie popełnienia przez Donalda Tuska przestępstwa przekroczenia uprawnień w związku z kontrolą wszczęto i prowadzoną w spółce Składy Węgla” – czytamy w pozwie.

„Okoliczności sprawy wskazują, że decyzja o ingerencji w prowadzoną działalność gospodarczą miała charakter polityczny i wynikała z chęci zapewnienia ochrony interesów istotnych dla Donalda Tuska grup wyborców” – brzmi pozew.


"Wszczęto śledztwo ws. przekroczenia w I połowie 2014 roku"

„11 kwietnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała, że wszczęto śledztwo ws. przekroczenia w I połowie 2014 roku, w dacie bliżej nieustalonej, w nieustalonym miejscu, uprawnień przez funkcjonariusza publicznego – Donalda Tuska – ówczesnego Prezesa Rady Ministrów RP w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez podmioty zajmujące się obrotem węglem kamiennym” – informuje prokuratura.

Niezgodne z prawem działanie miałoby polegać na „zleceniu bez podstawy prawnej i faktycznej kontroli spółki Składy Węgla w celu wymuszenia zaprzestania importu węgla z Federacji Rosyjskiej i działania tym samym na szkodę interesu prywatnego spółki”.

To czyn z art. 232 Kodeksu Karnego dotyczący przekroczenia uprawnień:

„Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.


KW

Donald Tusk. Fot. PAP / Darek Delmanowicz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka