Tucker Carlson odchodzi z Fox News, fot. Fox News
Tucker Carlson odchodzi z Fox News, fot. Fox News

Telewizja pozbywa się czołowego dziennikarza. Co się stało?

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
FOX News Media i Tucker Carlson ogłosili, że rozstają się. Prawicowy dziennikarz, słynący z kontrowersyjnych poglądów był jedną z głównych gwiazd amerykańskiej telewizji, a jego program bił rekordy oglądalności.

Tucker Carlson żegna się z Fox News

Informacja ta pojawiła się prawie tydzień po zawarciu ugody na kwotę 787,5 mln dolarów pomiędzy Fox News a Dominion Voting Systems. Firma produkująca maszyny do głosowania w swoim pozwie oskarżyła telewizję o emitowanie fałszywych twierdzeń wyborczych i teorii spiskowych w związku z wyborami prezydenckimi w 2020 roku. Chodziło o tezy, że maszyny do głosowania Dominion w jakiś sposób sfałszowały wybory prezydenckie na korzyść Joe Bidena.

Show Carlsona miał, według Fox, największą oglądalność z wszystkich nadawanych przez amerykańskie telewizje kablowe. Ostatni program z jego udziałem wyemitowano w piątek 21 kwietnia. Jeszcze tydzień temu dziennikarz przeprowadził długi wywiad z Elonem Muskiem, który zapewnił telewizji sporą oglądalność, zwłaszcza odcinek, w którym panowie mówili o prokreacji.

Fox News Tonight będzie nadawany na żywo o 20:00 od dzisiejszego wieczoru jako tymczasowy program prowadzony przez zmieniających się prezenterów FOX News do czasu wybrania nowego gospodarza - głosi oświadczenie stacji.

Carlson nie odpowiedział CNN na prośbę o komentarz w sprawie swojego odejścia.


Kim jest Tucker Carlson

Tucker Carlson był związany z Fox News od 2009 roku, a swój autorski program „Tucker Carlson Tonight” prowadził od listopada 2016 roku. Wcześniej pracował jako publicysta m.in. w CNN i MSNBC.

Za czasów administracji Donalda Trumpa dziennikarz Fox News był ceniony przez Biały Dom, ale zmieniło się to po przejęciu władzy przez Joe Bidena. Za kłamliwą relację ze szturmu na Kapitol dostał naganę. Carlson powtarzał w swoich programach tezy rosyjskiej propagandy o wojnie w Ukrainie (przekonywał, że odpowiedzialne za to są Ukraina i USA) oraz szerzył teorie spiskowe na temat szczepień, imigrantów i mniejszości seksualnych. Przekonywał m.in., że prawdziwym celem Demokratów jest, żeby imigranci z Ameryki Łacińskiej zastąpili białych obywateli USA.

Carlson krytykował działania służb śledczych wobec Donalda Trumpa w sprawie wyniesienia tajnych dokumentów z Białego Domu, za to bronił rapera Ye (znanego też jako Kanye West) po jego antysemickich wypowiedziach. Za to Organizacja Media Matters przyznała mu tytuł Dezinformatora 2022 roku. Rosyjska propagandystka Margarita Simonian powiedziała, że byłby jedynym Amerykaninem, którego chciałaby ochronić przed zagładą.

W 2021 roku wywiadu Tuckerowi Carlsonowi udzielił prezydent Andrzej Duda. Gospodarz programu pytał go m.in. o politykę migracyjną i programy socjalne w Polsce.

Należący do Fox Corporation, FOX News Media dociera do prawie 200 milionów ludzi każdego miesiąca.

ja

(Zdjęcie: Tucker Carlson odchodzi z Fox News, fot. Fox News)


Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura