Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl
Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl

Podatek od zbiórek. Soboń: To kłamstwa i manipulacje

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
W 2023 roku nie będzie podatku od zbiórek. Po 1 lipca wzrosną kwoty wolne od podatku - wyjaśnił wiceminister finansów Artur Soboń.

Nie będzie podatku od zbiórek

Znów gorąco wokół podatków. Ostatnie medialne doniesienia komentuje Artur Soboń.

„Pomijając wszystkie drobne kłamstwa i manipulacje, to NIGDY! ani jednego dnia roku 2023 ani kolejnego nie będzie żadnego 'podatku od zbiórek'. Po 1 lipca będą za to wyższe kwoty wolne dla pierwszej grupy (36 tys. zł) i drugiej grupy (27 tys. zł), a docelowo całkowita zmiana archaicznej i wadliwej ustawy z 1983 r.” - napisał na Twitterze wiceminister.


Ustawa deregulacyjna

Chodzi o ustawę deregulacyjną, która wprowadza zmiany w kilkunastu aktach prawnych, w tym m.in. podnosi próg przychodowy dla tzw. działalności nieewidencjonowanej czy modyfikuje zasady uzyskiwania pozwolenia na broń.

„Nie, nie zapłaci. Ustawa zawiera więcej przepisów niż tylko opodatkowanie zbiórek, wiec nie można jej odrzucić w całości. Senat miał wprowadzić poprawkę, która usunie ten przepis. Nie zrobił tego. Trwa proces legislacyjny, który usunie tę zmianę, pozostawiając wyższa kwotę wolną” - wyjaśnia doradca podatkowy Piotr Leonarski.


Przypomnijmy, że ustawa podnosi kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn.


 Limity dla darowizn otrzymanych od wielu osób

Wprowadza też limity dla darowizn otrzymanych od wielu osób.

Zwolnione będzie z podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej w okresie 5 lat kwotę 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od kilku osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.

Z kolei w przypadku nabywcy zaliczonego do II grupy podatkowej, opodatkowaniu podlegać będzie nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o wartości 27 090 zł od jednej osoby oraz 81 270 zł w przypadku nabycia od kilku osób. Jeśli nabywca jest zaliczony do III grupy podatkowej, wtedy limity wyniosą 18 060 zł od jednej osoby oraz 54 180 zł od wielu osób. Okresy 5-letnie, które brane są pod uwagę, liczone będą od 1 lipca 2023 r.

Ustawa wprowadza zmianę w kodeksie postępowania administracyjnego, według której decyzja wydana w pierwszej instancji, od której uzasadnienia organ odstąpił z powodu uwzględnienia w całości żądania strony, jest ostateczna. Ustawa zmienia również Kodeks postępowania cywilnego, Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz Kodeks wykroczeń.

Podatek od zrzutek? Morawiecki zabrał głos

Wprowadzenie limitów dla darowizn otrzymanych od wielu osób media określiły mianem „podatku od zrzutek”. Na początku lutego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie pozwoli, „żeby to w jakikolwiek sposób wpłynęło na kwestie zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy”. 

Jak zapowiedział, wydał dyspozycję Ministerstwu Finansów, żeby niezwłocznie uściślić te kwestie. Zmiany, dzięki którym nie byłoby "podatku od zrzutek", zaproponowano podczas prac w Sejmie nad projektem nowelizacji ustawy o VAT dotyczącej tzw. pakiet Slim VAT 3.

https://www.salon24.pl/newsroom/1297753,grzywna-dla-szefowej-krs-jest-wniosek-do-ministra-sprawiedliwosci-i-prokuratury

KW.

 Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl 

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka