Prezydent Duda: Mongolia to ważny partner z potencjałem, fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent Duda: Mongolia to ważny partner z potencjałem, fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Mongolii dziękuje Dudzie za polskie fabryki. Nowa ambasada w Ułan Bator

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Mongolia jest bardzo ważnym partnerem, obfitującym w surowce naturalne i wielki potencjał. Chcemy wzajemnej współpracy - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z mongolskim prezydentem we wtorek w Ułan Bator. Wcześniej prezydenci podpisali szereg umów o współpracy, m.in. w zakresie gospodarki i nauki.

Wizyta prezydenta Dudy w Mongolii

Prezydent Duda od poniedziałku przebywa z wizytą w Mongolii; we wtorek rano spotkał się z prezydentem Uchnaagijnem Churelsuchem.

Podczas briefingu prezydent Duda wyraził nadzieję, że jego wizyta doprowadzi do ożywienia relacji polsko-mongolskich. Ocenił, że podpisane w jego obecności porozumienia przyniosą obu krajom wymierne korzyści. Podkreślił, że Mongolia jest bardzo ważnym partnerem, o dużym potencjale, bogatym w zasoby naturalne. - Chcemy współpracy z Mongolią w przyszłości, stąd podpisane dzisiaj umowy międzynarodowe, m.in. jeżeli chodzi o surowce krytyczne, ich wspólne poszukiwanie. I w przyszłości, mam nadzieję, także wydobycie. To są dzisiaj kwestie niezwykle ważne dla rozwoju nowoczesnych technologii na świecie. W tym zakresie także chcemy współpracować - zadeklarował.


Obaj prezydenci otworzyli Polsko-Mongolskie Forum Biznesowe. Spośród wszystkich państw Unii  Europejskiej Polska należy do czołówki eksporterów do Mongolii - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Przez ostatnie 3 lata wymiana handlowa między Polską a Mongolią podwoiła się. Tylko w ubiegłym roku obroty handlowe wyniosły około 90 mln dolarów.

Prezydent Duda relacjonował, że jego rozmowa z prezydentem Mongolii dotyczyła także współpracy politycznej i trudnej sytuacji międzynarodowej, którą skomplikowała pandemia Covid-19 oraz rosyjska agresja na Ukrainę.

- Rozmawialiśmy o realiach politycznych, w jakich się znajdujemy. Wiadomym jest, że swoją sytuację geopolityczną ma Mongolia i swoją sytuację geopolityczną ma Polska, w określonych uwarunkowaniach - stwierdził prezydent. Podziękował też mongolskiemu prezydentowi - jako reprezentant kraju sąsiadującego z Ukrainą, który przyjmuje uchodźców - za pomoc humanitarną udzielaną Ukrainie.


Prezydent Mongolii wdzięczny za polskie fabryki

Prezydent Mongolii wyraził nadzieję na zacieśnianie współpracy z Polską. - Żeby ustabilizować rozwój gospodarczy, potrzeba współpracy w obszarach transportu drogowego, środowiska, górnictwa, nauki i kultury - mówił. Wyraził też nadzieję na wykorzystanie polskich doświadczeń w zakresie zalesiania terenów.

Rzeczpospolita Polska jest jednym z trzecich sąsiadów i bliskich partnerów naszego kraju, a nawet w trudnych czasach relacje i współpraca naszego kraju są stale i aktywnie rozwijane. Na przykład cieszymy się, że kraj podjął decyzję o otwarciu ambasady w naszym kraju i prezydent Polski oficjalnie otwiera ją podczas tej wizyty państwowej - napisano na mongolskim portalu montsame.mn.


- Nie zapomnieliśmy i jesteśmy stale wdzięczni, że Polska założyła wiele fabryk w Darhan i Choybalsan przed 1990 rokiem, takich jak cegielnia, fabryka wapienia, fabryka lekkiego betonu w Ułan Bator, fabryka drewna i DCS w Harhorin - cytuje mongolski portal prezydenta Churelsucha.

- Potwierdziliśmy również stanowisko i politykę Polski w dążeniu do wzmocnienia, ochrony i rozwoju wzajemnie korzystnej współpracy w regionie dla Mongolii, która ceni otwartą, wielostronną i pokojową politykę poszanowania praw człowieka i wolności - powiedział prezydent Mongolii.

Ważne umowy podpisane w Mongolii

Przed rozpoczęciem briefingu w obecności prezydentów podpisano umowy: o międzynarodowych przewozach drogowych; wykonawczą pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym a Państwową Służbą Geologiczną Mongolii o realizacji projektu w zakresie poszukiwania surowców krytycznych w Mongolii; memorandum o porozumieniu pomiędzy Archiwami Państwowymi Rzeczypospolitej Polskiej a Głównym Urzędem Archiwów Mongolii; memorandum o porozumieniu między Głównym Inspektoratem Weterynarii Rzeczypospolitej Polskiej a Generalną Dyrekcją Służb Weterynaryjnych, agencją wykonawczą Rządu Mongolii w zakresie służb weterynaryjnych; o współpracy między Uniwersytetem Warszawskim a Mongolską Akademią Nauk.

Prezydent Duda przyznał, że realistycznie podchodzi do polsko-mongolskiej współpracy i ma świadomość ograniczeń wynikających m.in. z geografii. Wyraził też nadzieję, że podpisana we wtorek polsko-mongolska umowa o międzynarodowych przewozach drogowych przyniesie spore ułatwienia dla przedsiębiorców w przyszłości.

- Podobne ułatwienia dla firm sektora rolno-spożywczego wprowadzi w perspektywie memorandum o porozumieniu w zakresie służb weterynaryjnych, które podpisali dziś przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii Rzeczypospolitej Polskiej i Generalnej Dyrekcji Służb Weterynaryjnych – Agencji Wykonawczej rządu Mongolii. Liczę także, że ważnym instrumentem wsparcia kontaktów biznesowych będą kredyty eksportowe oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz banki komercyjne – powiedział Duda.

ja

(Zdjęcie: Prezydent Duda: Mongolia to ważny partner z potencjałem, fot. PAP/Leszek Szymański)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka