Fot. Twitter/Ukraine Weapons Tracker
Fot. Twitter/Ukraine Weapons Tracker

Celne uderzenie Rosjan. Kosztowna strata Sił Zbrojnych Ukrainy

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Nie tylko strona rosyjska ponosi straty w konflikcie zbrojnym, jaki wywołała na Ukrainie. Choć w polskich mediach często pojawiają się informacje o rosyjskich problemach, porażkach i utracie sprzętu, Ukraińcy są w bardzo dużym stopniu zagrożeni utratą bojowych jednostek. Serwis Ukraine Weapons Tracker dokumentuje także straty ukraińskiej armii na froncie.

Rosjanie zniszczyli ważny ukraiński sprzęt

Na opublikowanym kilka godzin temu na twitterowym koncie Ukraine Weapons Tracker materiale widać straty zadane przez Rosjan ukraińskim jednostkom. Ruchoma wyrzutnia rakiet 5P85S i system przeciwlotniczy S-300PS zostały zniszczone przez rosyjski bojowy, bezzałogowy statek powietrzny (dron) Łancet (Lancet). Doszło do tego w obwodzie chersońskim.


"Rosja ma środki, by kontynuować wojnę"

Eksperci ostrzegają – nie można nie doceniać możliwości bojowych Rosji. – Rosja ma środki, by kontynuować wojnę przez kolejny rok – powiedział w czwartek w Senacie głównodowodzący sił NATO w Europie gen. Christopher Cavoli. 

Zapewnił jednocześnie, że Ukraina posiada wystarczające zasoby do przeprowadzenia kontrofensywy, a USA pomogły Kijowowi w zaplanowaniu tych działań.

– Rosja ma głębokie zasoby strategiczne, ma zasoby ludzkie i nie można ich nie doceniać, jeśli chodzi o ich zdolności do przetrwania (...) Więc tak, myślę, że mogą finansować tę wojnę przez kolejny rok – powiedział Cavoli podczas wysłuchania przed senacką komisją ds. sił zbrojnych. 

Odpowiedział w ten sposób na pytania dotyczące opisanego przez „Washington Post” tajnego dokumentu, z którego wynika, że mimo sankcji Rosja jest w stanie finansować wojnę przez kolejne 12 miesięcy.


"Dostarczyliśmy na Ukrainę niemal wszystko"

Odpowiadając na pytania senatorów na temat przygotowań do ukraińskiej kontrofensywy i sprzętu przekazywanego przez USA, generał stwierdził, że podczas minionej zimy Amerykanie omówili wspólnie z ukraińskimi dowódcami przyszłe działania wojenne i przeprowadzili gry wojenne symulujące te plany.

– Kiedy doszliśmy do kluczowych kierunków działań w sprawie ofensywy, obliczyliśmy ilość sprzętu różnych typów, których będą potrzebować. I wypełniliśmy to, dostarczyliśmy na Ukrainę niemal wszystko. I jestem przekonany, że oni mają to, czego potrzebują do tej ofensywy – ocenił generał. 


Dodał przy tym, że Rosjanie obecnie zmagają się ze słabościami swoich wojsk, ale są to słabości tymczasowe.


Atomowe ryzyko w związku z Krymem?

Odnosząc się do możliwości odbicia przez Ukrainę Krymu, Cavoli powiedział, że zależeć to będzie od rozwoju sytuacji. Półwysep jest trudnym terenem ze względu na góry i trudności w dostarczaniu zaopatrzenia.

Pytany o możliwość użycia broni jądrowej przez Rosję w przypadku ataku na Krym, Cavoli przyznał, że rosyjscy przedstawiciele publicznie wysyłają takie sygnały, jednak dodał, że prawdopodobnie Kreml sam nie wie, czy faktycznie zdecydowałby się na taki krok. Zaznaczył też, że USA i NATO są „przygotowane, by odstraszyć takie działania”.


KW

Źródło zdjęcia: Fot. Twitter/Ukraine Weapons Tracker

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka