Wladimir Putin. Fot. PAP/EPA
Wladimir Putin. Fot. PAP/EPA

Nowe informacje o stanie zdrowia Putina. Spekulacje tylko się nasilają

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Stan zdrowia prezydenta Rosji Władimira Putina stał się obiektem jeszcze liczniejszych spekulacji od czasu wybuchu wojny Rosji przeciw Ukrainie. Gdyby wierzyć części z nich, kremlowski despota już by nie miał prawa żyć. Jak jest faktycznie? „The New York Times” informuje, że w dokumentach, które wyciekły z Pentagonu, zawarte były informacje o chorobie prezydenta Rosji Władimira Putina. USA traktuje je jednak jako niepotwierdzone.

Spekulacje na temat zdrowia Putina

Spekulacje na temat zdrowia Władimira Putina podsycił niedawny wyciek dokumentów z Pentagonu. Wśród materiałów znalazł się zapis rozmowy dwóch ukraińskich urzędników. Jeden z nich mówił o wewnętrznym spisku przeciwników Putina. Spisek miał podważyć władzę Putina nad Rosją w momencie, gdy rzekomo przechodził on chemioterapię.

„Dokument nie wskazuje, by Stany Zjednoczone uważały te twierdzenia za wiarygodne” - podaje „The New York Times”. Wpływowy amerykański dziennik podaje, że w lipcu 2022 roku dyrektor CIA zdementował spekulacje na temat stanu zdrowia Putina.

W ostatnich latach mówiono wiele o chorobie, a nawet śmierci Kim Jong Una – przypomina „NYT”. Podobnie media traktowały sprawę zdrowia prezydenta Chin Xi Jinpinga, gdy przestał podróżować w dobie pandemii koronawirusa częściej pojawiały się rewelacja o jego chorobie.


"Od lat słyszymy te same rzeczy"

„Nigdy nie przywiązywałem wagi do rozmów o zdrowiu. Od lat słyszymy te same rzeczy” - komentuje John Sipher, który przez 28 lat pracował w CIA m.in. w Moskwie.

Zdaniem „The New York Times”, część analityków sygnalizowała, że pogłoski o złym stanie zdrowia mogli kolportować przeciwnicy Putina w ramach wojny informacyjnej. Rzecz w tym, by podważyć jego wizerunek „jako energicznego i groźnego” przywódcy Rosji.

Przypomnijmy, że w wywiadzie dla ABC News na początku stycznia Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, przekonywał, że Putin ma raka i pewnie szybko umrze. Dwa tygodnie później prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pytał, czy rosyjski dyktator wciąż żyje.


"Rzadki punkt porozumienia"

Strona rosyjska solennie zaprzecza doniesieniom o fatalnym stanie zdrowia Putina. „Fikcja i fałsz” - mówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow pytany, czy Putin ma raka. Było to jeszcze w kwietniu ubiegłego roku.

„To rzadki punkt porozumienia między urzędnikami rosyjskimi i amerykańskimi” - konkluduje „The New York Times” .

KW

Źródło zdjęcia: Wladimir Putin. Fot. PAP/EPA

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka