(HMS Anson Fot. Royal Navy)
(HMS Anson Fot. Royal Navy)

Wyszedł do pubu i się zaczęło. Tajne dokumenty zostały w toalecie

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Jak ujawnił "The Sun", w toalecie jednego z pubów w Barrow-in-Furness znaleziono poufne dokumenty dotyczące nowego brytyjskiego okrętu podwodnego. Marynarka wojenna wszczęła dochodzenie, ale zapewnia, że nie było tam żadnych ściśle tajnych informacji.

Dokumenty w toalecie pubu 

Według gazety, oznaczone jako "oficjalne poufne" dokumenty leżały na podłodze w jednej z kabin w toalecie po dość gwarnej nocy w pubie. Miały one pokazywać funkcjonowanie wnętrza okrętu HMS Anson i być używane przez marynarzy, którzy szkolili się jak obniżać ciśnienie w elementach jego systemu.

Pub, w którym znaleziono dokumenty, znajduje się w niewielkiej odległości od stoczni w Barrow-in-Furness w Cumbrii, gdzie zbudowano okręt.


Royal Navy uspokaja 

Brytyjskie ministerstwo obrony podaje, że okręty podwodne klasy Astute są największymi, najbardziej zaawansowanymi i najpotężniejszymi atakującymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek były eksploatowane przez Royal Navy i mogą okrążyć kulę ziemską bez wynurzania.

Rzecznik Royal Navy zapewnił, że w pozostawionych dokumentach nie było żadnych tajnych informacji o działaniu okrętu. "Są to ogólne dokumenty szkoleniowe, które nie niosą żadnych informacji niejawnych. Jednak wszystkie kwestie bezpieczeństwa traktujemy niezwykle poważnie i zbadamy okoliczności ich odkrycia" - oświadczył.

HMS Anson najnowocześniejszym okrętem na świecie 

HMS Anson to atakujący okręt podwodny o napędzie atomowym klasy Astute, który kosztował 1,3 mld funtów. Wyposażony jest w torpedy Spearfish i rakiety Tomahawk. Przez brytyjską marynarkę nazywany jest jednym z najbardziej zaawansowanych okrętów na świecie. Obecnie przechodzi testy, zanim jako piąty okręt tej klasy oficjalnie zostanie włączony do Royal Navy.

MP

(HMS Anson Fot. Royal Navy)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka