Oto tematy maturalne w liceach i technikach. Trudne?

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
"Człowiek – istota pełna sprzeczności" i "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem" - te tematy z języka polskiego na poziomie podstawowym mieli do wyboru tegoroczni maturzyści w liceach. W technikach natomiast abiturienci pisali o zagadnieniach z fragmentów "Pana Tadeusza" i "Przedwiośnia".

Matury 2023. Tematy z polskiego w liceach

Na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści z liceów mieli dokładnie 240 minut. W tym roku egzaminy przeprowadzane są w dwóch formułach - inne arkusze egzaminacyjne rozwiązują maturzyści z czteroletnich liceów ogólnokształcących (zdają w nowej formule), a inne maturzyści z czteroletniego technikum (zdają w starej formule).

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy i napisać tekst własny - rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów. 


Pisząc tekst własny maturzyści z liceów muszą odwołać się do utworów literackich i do wybranych kontekstów (np. historycznolitereckiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Jednym z utworów musi być lektura obowiązkowa. 

Tematy maturalne 2023: technikum

"Człowiek – istota pełna sprzeczności" i "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem" – takie do wyboru były tematy tegorocznej rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w liceach.  


Maturzyści z techników otrzymali takie zagadnienia: "Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie" oraz "Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń". Tematy te odnosiły się do fragmentów "Pana Tadeusza" i "Przedwiośnia". Absolwenci techników mieli czas na napisanie esejów dużo krótszy, bo 170 minut.  


Fot. Matura 2023/PAP

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo