Zełenski w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Fot. Facebook
Zełenski w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Fot. Facebook

Zełenski rozjuszył Rosjan. Nie mogą wybaczyć mu, że zmienił datę święta

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w poniedziałek dekret o obchodzeniu w kraju Dnia Europy 9 maja. Proponuje również przeniesienie Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej z 9 na 8 maja. To bardzo nie podoba się Rosjanom.

Zełenski przenosi święto

Zakończenie II wojny światowej w Europie 8 maja 1945 roku jest w poniedziałek upamiętniane w całej Europie. Rosjanie obchodzą Dzień Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami 9 maja. Do 2015 roku Ukraina obchodziła zakończenie II wojny światowej tak jak Rosja, 9 maja. W 2015 roku obchody przeniesiono na 8 maja, ustanawiając Dzień Pamięci i Pojednania. A teraz Zełenski poszedł krok dalej. Złożył w ukraińskim parlamencie projekt ustawy, w którym proponuje się ustanowienie 8 maja Dniem Pamięci i Zwycięstwa nad Nazizmem w II wojnie światowej 1939-1945. Natomiast Dzień Europy, który dotychczas był obchodzony w trzecią sobotę maja, będzie obchodzony 9 maja."Ustanowić na Ukrainie Dzień Europy, który powinien być obchodzony corocznie 9 maja wspólnie z państwami Unii Europejskiej" - czytamy w tekście dekretu, opublikowanym na stronie internetowej ukraińskiego szefa państwa.

Według prezydenta, będzie to Dzień Europy, wspierający Ukraińców przez wszystkie dziewięć lat agresji i już 439 dni inwazji na pełną skalę.

"To będzie Dzień Europy, który pomaga nam walczyć na wszystkich frontach: na polu walki z bronią, na froncie dyplomatycznym z determinacją, przeciwko terrorowi rakietowemu i zimowej zarazie, w gospodarce i na froncie prawnym. Będzie to Dzień Europy - naszego sojusznika. Kto daje schronienie ukraińskim kobietom i dzieciom, kto nie wkracza w naszą suwerenność ani nie kwestionuje naszego prawa do wyboru własnej drogi narodowej, kto nigdy nie nazywa Ukrainy "fikcyjnym" lub "sztucznym" bytem, kto daje nam swoją broń, abyśmy mogli bronić siebie i jego - nasza Europa!" - powiedział.

Prezydent Ukrainy: Dziś znów walczymy ze złem

Z kolei proponując przeniesienie Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej z 9 na 8 maja prezydent Ukrainy przypomniał, że to właśnie 8 maja o wielkości zwycięstwa nad nazizmem pamięta większość narodów świata i to właśnie 8 maja 1945 roku wszedł w życie akt bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu.


"Nie dopuścimy do uzurpacji wspólnego zwycięstwa narodów koalicji antyhitlerowskiej i nie dopuścimy do kłamstwa, że zwycięstwo to mogło się odbyć bez udziału jakiegokolwiek państwa czy narodu. Zło, które wspólnie zniszczyliśmy! Tak jak teraz wspólnie walczymy z podobnym złem" - powiedział.

Zełenski zauważył, że "pamiętając o bohaterstwie milionów Ukraińców w tamtej wojnie z nazizmem, widzimy ten sam heroizm w działaniach naszych żołnierzy teraz - potomków zwycięzców - kapitulujących wobec nazizmu w tym dniu, 8 maja 1945 roku".

"I tak jak w czasie II wojny światowej, tak i teraz nie jesteśmy sami przeciwko złu. Walczymy z nim wspólnie w ten sam sposób - z całym wolnym światem. Z narodami i ludami, które pracowały wtedy na wspólne zwycięstwo. Które, pamiętając o strasznych latach tamtej wojny, nie mówią "Możemy to zrobić jeszcze raz!", ale bronią znaczenia "Nigdy więcej!" i nie zdradzają pamięci o swoich bohaterach oraz zachowują siłę naszych wspólnych wartości - ludzkiego życia i wolności, równości i godności oraz pokoju bez ksenofobii i antysemityzmu, bez rasizmu i nietolerancji, bez nienawistnej ideologii - mówił prezydent Ukrainy.


Rosjanie wkurzeni na decyzję Zełenskiego

Jak dodał, "nie znamy jeszcze daty naszego zwycięstwa, ale wiemy, że będzie to święto całej Ukrainy, całej Europy, całego wolnego świata".

"Będzie to święto wszystkich naszych bohaterów - naszych obrońców i obrończyń, wszystkich naszych ludzi, którzy walczą i pracują dla naszego zwycięstwa, wszystkich naszych sojuszników i partnerów, którzy dążą do naszego zwycięstwa tak samo jak my. A nasze zwycięstwo będzie miało swój symbol - niebiesko-żółtą wstęgę, naszą ukraińską flagę. Wszędzie powinna ona być z mocy prawa. Wszędzie nasze barwy narodowe będą również jako symbol szacunku dla naszego narodu" - powiedział Zełenski.

Decyzje i przemówienie Zełenskiego zostały bardzo źle odebrane w Rosji. Na rosyjskich portalach pojawiły się informacje, że władze Ukrainy robią wszystko, aby uniemożliwić obchody Dnia Zwycięstwa.

W 2023 roku Ukraińcy radykalnie zmienili swój stosunek do 9 maja. Według zdecydowanej większości respondentów (62%) Ukraina powinna obchodzić Dzień Pamięci i Pojednania 8 maja, 22% - Dzień Zwycięstwa nad Nazizmem 9 maja.

ja

(na zdjęciu: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski / źródło: Facebook)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka