Jerzy Szteliga. Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Jerzy Szteliga. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Nie żyje znany poseł lewicy. Zasiadał w komisji ds. afery Rywina

Redakcja Redakcja Lewica Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Nie żyje Jerzy Szteliga. To były poseł SLD, który rozpoznawalności zdobył przede wszystkim jako członek sejmowej komisji śledczej do zbadania tzw. afery Rywina. Polityk zmarł po ciężkiej chorobie na dzień przed swoimi 70. urodzinami.

Nie żyje Jerzy Szteliga

Informacje o śmierci Jerzego Szteligi potwierdzili politycy Nowej Lewicy.

Jerzy Szteliga urodził się 9 maja 1953 roku w Zebrzydowicach (woj. małopolskie). Był absolwentem Wydziału Filologicznego Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego w Sankt Petersburgu. W 1988 roku na uczelni obronił doktorat.


Szteliga - najpierw PZPR, później SLD

Szteliga w czasie studiów wstąpił do PZPR. Zasiadał w opolskim komitecie wojewódzkim. Pracował w wydziale ideologii i informacji, wydziale nauki i oświaty, pełnił funkcję wojewódzkiego I sekretarza. 

W czasach III RP wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej – to z niej powstał następnie Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Jerzy Szteliga w latach 1993-2005 roku zasiadał w Sejmie. 

W latach 1998–2001 był w sejmiku województwa opolskiego. 


Szteliga - członek komisji ds. afery Rywina

W 2001 roku został wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego SLD. W tracie IV kadencji Sejmu zasiadał w komisji śledczej do zbadania tzw. afery Rywina.

W 2005 roku Jerzy Szteliga wystąpił zarówno z SLD, jak i klubu. Rok później został zatrzymany w sprawie rzekomego przyjęcia korzyści majątkowej na kwotę 90 tys. złotych. Sprawa dotyczyła Elektrowni Opole. Proces rozpoczął się w 2009 roku. Sąd Okręgowy w Opolu po pięciu latach uniewinnił go od zarzucanych mu czynów.

KW

Źródło zdjęcia: Jerzy Szteliga. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka