zdjęcie ilustracyjne: Bloki mieszkalne w Gdańsku / źródło: Flickr
zdjęcie ilustracyjne: Bloki mieszkalne w Gdańsku / źródło: Flickr

Ceny mieszkań ciągle idą w górę. Rekordowe podwyżki za metr kwadratowy

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Ceny mieszkań nie spadają. W sześciu największych polskich miastach cena za metr kwadratowy znów poszła górę. Rekordowe podwyżki zanotowano w Trójmieście – wynika z danych serwisu RynekPierwotny.pl. Skąd tak duże wzrosty cen?

Rosną ceny mieszkań

Jak wynika z analizy ekspertów, w kwietniu 2023 roku wzrosła cena za metr kwadratowy mieszkań w sześciu z siedmiu największych polskich miast. Dane wskazują, że "jedynie w aglomeracji katowickiej (w miastach wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii) średnia cena metra kwadratowego lokali w ofercie firm deweloperskich zatrzymała się w kwietniu na poziomie z grudnia ubiegłego roku".

W pozostałych metropoliach od lutego średnia za metr kwadratowy mieszkania nieustannie wzrasta. Jak wskazują dane BIG DATA RynekPierwotny.pl, w kwietniu najbardziej wzrosły ceny w Trójmieście – aż o około 5 proc. 


— Wysokie podwyżki odnotowano także w Krakowie (o 4 proc.) i Łodzi (o 3 proc.) — przekazano w komunikacie prasowym.

Mniejsze podwyżki zanotowano w Warszawie, gdzie średnia cena za metr kwadratowy wzrosła o około 1 proc. w stosunku do marca. RynekPierwotny.pl wskazuje jednak na wyższe podwyżki w poprzednich miesiącach. W sumie od grudnia mieszkania w stolicy podrożały na metrze o około 7 proc.


Rekordowe podwyżki w Trójmieście

Eksperci zwrócili uwagę, że zaskoczeniem jest Trójmiasto, gdzie średnia stawka za m kw. podskoczyła o 9 proc. W Krakowie i Łodzi ceny wzrosły o odpowiednio 6 i 5 proc.

— Aż 9 proc. wzrostu średniej ceny metra kwadratowego w ciągu zaledwie trzech miesięcy najpewniej mało kto się spodziewał — mówił ekspert portalu RynekPierwotny.pl Marek Wielgo. — Wyższą od ubiegłorocznej podwyżkę, w okresie czterech miesięcy, odnotowaliśmy także w Krakowie i Wrocławiu — dodał, cytowany w komunikacie prasowym.

Skąd tak duże podwyżki?

Marek Wielgo skomentował, że wpływ na podwyżki mają dwa czynniki: rosnące koszty budowy, a w efekcie coraz wyższe ceny mieszkań wprowadzanych przez deweloperów do sprzedaży oraz wyprzedawanie się mieszkań najtańszych.

— Powyższe zjawiska obrazuje zmiana struktury cenowej oferty firm deweloperskich. W Trójmieście, gdzie średnia cena metra kwadratowego wrosła w tym roku najbardziej, oferta lokali z ceną poniżej 9 tys. zł skurczyła się z 24 proc. do 17 proc. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 15 tys. zł za metr zwiększył się z 17 proc. do 25 proc. — stwierdził analityk.

— Co ciekawe, w Poznaniu wzrósł udział mieszkań z ceną nieprzekraczającą 9 tys. zł za m kw. Wyraźnie skurczył się zaś w przedziale cenowym 9-12 tys. zł za metr. W efekcie średnia wzrosła, ale "tylko" o 2 proc. — dodał ekspert.


Będzie trudniej o kredyt mieszkaniowy

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o raporcie Narodowego Banku Polskiego "Sytuacja na rynku kredytowym II kwartał 2023 r.". Wynika z niego, że jeszcze w tym roku zaostrzone mają zostać dalsze kryteria kredytowania, w szczególności w przypadku kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych.

W dokumencie wskazano, że ankietowane przez NBP instytucje są zdania, iż "do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniło się przede wszystkim pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej, a także wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów konsumpcyjnych oraz spadek presji konkurencyjnej ze strony innych banków".

RB

(zdjęcie ilustracyjne: bloki mieszkalne w Gdańsku / źródło: Flickr)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka