Banki będą zaostrzać kryteria udzielania kredytów. (fot. Flickr)
Banki będą zaostrzać kryteria udzielania kredytów. (fot. Flickr)

To już pewne. Będzie trudniej o kredyt mieszkaniowy

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego "Sytuacja na rynku kredytowym II kwartał 2023 r.", jeszcze w tym roku zaostrzone mają zostać dalsze kryteria kredytowania, w szczególności w przypadku kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych.

Banki będą zaostrzać warunki kryteriów udzielania kredytów

Z informacji przekazanych przez NBP wynika, że w drugim kwartale 2023 roku banki planują kontynuowanie zaostrzania kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych, a także spodziewają się dalszego wzrostu popytu na te kredyty. Podobna sytuacja będzie mieć miejsce w przypadku kredytów mieszkaniowych.

Wskazano przy tym, że ankietowane instytucje są zdania, iż "do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniło się przede wszystkim pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej, a także wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów konsumpcyjnych oraz spadek presji konkurencyjnej ze strony innych banków".


Zaostrzone warunki również dla przedsiębiorców

W drugim kwartale bieżącego roku banki zamierzają również zaostrzyć kryteria kredytowania przedsiębiorstw. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że częściej dotyczyć to będzie sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

W raporcie NBP wskazano, że banki spodziewają się spadku popytu na długoterminowe kredyty dla przedsiębiorstw. Dodano przy. tym, że oczekuje się, iż duże przedsiębiorstwa zwiększą, a sektor MSP nie zmieni swojego zapotrzebowania na kredyty krótkoterminowe.

Zaostrzanie warunków kredytowania

NBP zwraca uwagę, że w pierwszym kwartale 2023 roku banki, po niespełna dwóch latach zacieśniania polityki kredytowej, złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Jednocześnie zaostrzono jednak niektóre warunki kredytowania, m.in. marżę kredytową dla kredytów z podwyższonym ryzykiem oraz pozostałych kredytów.

RB

(zdjęcie ilustracyjne / źródło: Flickr)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka