(Komunikat MON o białoruskim balonie obserwacyjnym. Fot. Twitter)
(Komunikat MON o białoruskim balonie obserwacyjnym. Fot. Twitter)

Komunikat MON: Nieznany obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 134
Centrum Operacji Powietrznych odnotowało w polskiej przestrzeni powietrznej obiekt, który wleciał z kierunku Białorusi. Prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny - informuje w sobotę rano resort obrony. Służby utraciły kontakt radarowy z obiektem w okolicach Rypina.

Nieznany obiekt nad Polską. Poderwane zostały samoloty dyżurne

Ewa Złotnicka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych przekazała mediom, że do przekroczenia polskiej granicy przez nieznany obiekt doszło na wysokości Białowieży, obiekt został zauważony jeszcze po stronie Białoruskiej około godziny 20.30.

Obiekt ten był monitorowany.

Decyzją Dowódcy Operacyjnego poderwane zostały samoloty dyżurne. Najpierw para MIG-29, następnie F-16. Obiekt zniknął z radarów po północy w okolicach Rypina. Tam rozpoczęto około godziny 5 rano poszukiwania. Uczestniczy w nich śmigłowiec i zespół poszukiwawczy z użyciem statku bezzałogowego.


Naziemny zespół poszukiwawczo-ratowniczy Wojsk Obrony Terytorialnej w akcji

– Został uruchomiony naziemny zespół poszukiwawczo-ratowniczy Wojsk Obrony Terytorialnej. Został skierowany w rejon. Wszedł w podporządkowane Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. (...) Dalsze pytania należy kierować właśnie tam, bo to Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych kieruje już działaniami tego zespołu – powiedział rzecznik prasowy WOT mjr Witold Sura.

Potwierdził, że jest to zespół z woj. kujawsko-pomorskiego.

– Sam zespół to mała grupa, ale jeżeli będzie taka potrzeba, to zostaną uruchomione większe siły. (...) Nasz zespół działa już w tej sprawie w okolicach Rypina – wskazał mjr Sura.

Zespół działa od wczesnych godziny porannych w sobotę.

Dyżurny z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu powiedział, że strażacy wiedzą o tym incydencie.
– Potwierdzam, że mamy informacje o takim balonie w przestrzeni powietrznej, który został utracony z radarów w okolicach Rypina. Wszystko działo się w nocy. Na ten moment Straż Pożarna nie została włączona do działań w terenie – dodał.

MON: Nieznany obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o tym w sobotę na Twitterze.

"Centrum Operacji Powietrznych odnotowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi. Zgodnie z informacjami COP prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina" - podał resort.

Jak przekazało ministerstwo, "Dowódca Operacyjny podjął decyzję o uruchomieniu dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej do poszukiwania obiektu".


Sprawa rakiety pod Bydgoszczą

Uwaga opinii publicznej koncentruje się od wielu dni na sprawie rakiety rosyjskiej pod Bydgoszczą

Przypadkowa osoba znalazła rosyjską rakietę CH-55 zdolną przenosić głowice jądrowe. Szef MON Mariusz Błaszczak jako winnego zamieszania w sprawie rosyjskiej rakiety znalezionej pod Bydgoszczą wskazał gen. Tomasza Piotrowskiego, który miał nie poinformować go, ani odpowiednich służb o obiekcie, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej. Dowódca operacyjny nagrał dość zaskakujące w kontekście tej sprawy wideo.

KW

(Komunikat MON o białoruskim balonie obserwacyjnym. Fot. Twitter)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo