Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Polskie PKB: 857 procent wzrostu od 1990 roku. Tylko jeden kraj wypada lepiej

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 32
Polska odnotowała 857 procent wzrostu PKB w latach 1990-2020, co plasuje nas na drugim miejscu na świecie pod względem wzrostu gospodarczego w tym okresie – donosi State of Poland, powołując się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Szybciej w omawianym okresie rosło jedynie PKB Chin.

Polskie PKB rośnie jak na drożdżach

Państwo Środka może pochwalić się wzrostem PKB o oszałamiające 3593 proc., na trzecim miejscu uplasowały się Indie z 703 proc. wzrostem. Z rankingu 25 najszybciej rozwijających się gospodarek w latach 1990-2020 można wywnioskować, że wzrost PKB rzadko przekraczał 200 proc.

Polska gospodarka wciąż się rozwija

Imponujący wzrost polskiej gospodarki ma związek z transformacją ustrojową i otwarciem rynku dla prywatnych przedsiębiorców i zagranicznych inwestorów. W latach 90. rósł popyt na produkty i usługi, za czym szedł wzrost całej gospodarki. W latach 1990-2020, czyli w okresie, w którym rozwój naszej gospodarki śledził Bank Światowy, PKB tylko dwukrotnie było na minusie – w 1991 roku, kiedy PKB wyniosło -7 proc. i podczas kryzysu pandemicznego w 2020 roku, kiedy PKB Polski spadło o 2 proc. Nasza gospodarka w pozostałym okresie notowała wzrosty, co przełożyło się na 2. pozycję w rankingu.

Podczas omawianych trzech dekad, dwukrotnie osiągnęliśmy wzrost większy niż 7 proc. – w 1995 i 2007 roku. Dane dotyczące polskiego PKB można prześledzić na wykresie wygenerowanym na stronie Banku Światowego:

Produkt krajowy brutto jest wskaźnikiem ekonomicznym, który wskazuje na wzrost produkcji dóbr i usług w danym okresie. Na wzrost PKB wpływ ma między innymi popyt konsumpcyjny i inwestycyjny, w tym zagraniczny. Jest to jeden ze wskaźników obrazujących wzrost gospodarczy i bogacenie się społeczeństwa.


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka