(Fot. Policja Szczecin)
(Fot. Policja Szczecin)

Masowe kontrole na drogach. Grupa Speed ma pełno roboty

Redakcja Redakcja Policja Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Uwaga: przez cały piątek policjanci z ruchu drogowego na terenie całej Polski będą przeprowadzać działania kontrolno-prewencyjne "Prędkość". Udział w akcji wezmą również specjalne policyjne grupy Speed. Ich głównym zadaniem będzie ujawnianie kierujących dopuszczających się szczególnie niebezpiecznych zachowań. Mogą posypać się wysokie mandaty za przekroczenie prędkości.

Zwiększona liczba kontroli pomiarów prędkości 

Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał, że w piątek należy spodziewać się większej niż zazwyczaj liczby kontroli pomiarów prędkości szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. 

Policjant zauważył, że powinniśmy mieć świadomość, że wypadki, których przyczyną jest nadmierna prędkość generują najwięcej ofiar śmiertelnych. – Dlatego kierujący, którzy nie będą stosować się do obowiązujących przepisów, a zwłaszcza ci, którzy rażąco przekroczą dozwolone limity prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami – zaznaczył.


Grupa Speed będzie czuwać nad bezpieczeństwem 

Nad bezpieczeństwem na drogach czuwać będą również policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest ujawnianie kierujących dopuszczających się szczególnie niebezpiecznych zachowań.

– Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań – powiedział Opas. 

Prędkość powoduje wypadki drogowe 

Nadkom. Robert Opas wyjaśnił przy tym, że w ostatnich latach policjanci ruchu drogowego, odnotowują mniejszą liczbę przekroczeń prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym, które skutkują zatrzymaniem prawa jazdy. – W roku 2022 było to 25 588 przypadków (2021 r. - 50 083; 2020 r. - 58 479) – przypomniał.

Jednak, jak zaznaczył policjant, nadmierne przekroczenie prędkości jest najczęstszą przyczyną zatrzymań dokumentów spośród wszystkich wykroczeń odnotowanych przez policjantów. – W pierwszym kwartale bieżącego roku było to 6 837 przypadków – podał.

– W 2022 roku niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było przyczyną 23,1 proc. wypadków drogowych. Były to wypadki najbardziej tragiczne w skutkach. Z tego powodu zginęło aż 626 osób (38,6 proc. ogółu ofiar), a rannych zostało 5 541 osób – dodał nadkomisarz.

MP

(Fot. Policja Szczecin)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj31 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo