(Fot. Facebook/KFPP)
(Fot. Facebook/KFPP)

Jubileuszowy festiwal w Opolu. Zabraknie jednej, ważnej gwiazdy

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
W dniach 9-11 czerwca w Opolu odbędzie się jubileuszowy 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (KFPP). Telewizja Polska z tej okazji przygotowała sześć koncertów, które będą transmitowane z opolskiego amfiteatru. Na scenie pojawią się największe polskie gwiazdy na czele z Marylą Rodowicz i Czerwonymi Gitarami. Zabraknie natomiast gwiazdy Eurowizji 2023 - Blanki.

Kluczem jest tradycja 

Na konferencji prasowej przed 60. KFPP, odpowiadający za wydarzenie Marek Sierocki zdradził, że tegoroczny festiwal będzie stał pod znakiem największych polskich przebojów. – Nasz klucz to przede wszystkim piosenki nagrodzone w tych sześciu dekadach. To utwory, który stały się niezapomnianymi polskimi przebojami; zbudowały tradycje polskiej piosenki, tradycję Opola. 

– Chcemy też pokazać, jak zmieniał się ten festiwal, ponieważ wykonania na żywo będą przedzielona takimi krótkimi filmami, pokazującymi różne rzeczy, które działy się w Opolu na przestrzeni lat – wyjaśnił krytyk muzyczny. Zaznaczył, że "niezwykle ważną postacią w naszym trio robiącym ten koncert jest Zygmunt Kukla, który przygotowuje aranżacje, które zagra orkiestra".

– Nic nie zastąpi orkiestry grającej na żywo. Wszystko się zmieniło, ale orkiestra grająca na żywo to jest coś, co jest wspólnym mianownikiem wszystkich sześćdziesięciu festiwali – dodał Marek Sierocki.


"Od Opola do Opola" 

Festiwal zainauguruje 9 czerwca o godz. 20.15 koncert "Wielka Gala. Od Opola do Opola" w reż. Konrada Smugi. 9 czerwca 60. KFPP. W tym muzycznym przeglądzie minionego roku przypomniane zostaną muzyczne wydarzenia (płyty i piosenki). "Widzowie poznają też nowe muzyczne trendy i najzdolniejszych polskich muzyków młodego pokolenia" - zapowiedzieli organizatorzy.

W koncercie wystąpią, m.in.: Golec uOrkiestra, Lombard, Roxie Węgiel, Trubadurzy, Wanda i Banda, Marina Łuczenko, Zakopower, Viki Gabor i Dominik Dudek.

W drugim koncercie tego samego dnia wystąpi dziesiątka uczestników konkursu "Debiuty". Będą to: Konrad Baum z piosenką "Sam jak Ty", Magda Bereda z "Jest mi do twarzy we własnej osobie", Ewa Novel z "Na końcu świata", Felivers z utworem "Szminka", Jan Majewski z "Właściwie mi dobrze", Ada Szulc z "Co teraz", Martyna Wójcik (laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki), Kamil Jachyra – laureat "Szansy na Sukces. Opole 2023" - z piosenką "Kocham cię", Klaudia Kowalik - laureatka opolskich eliminacji do koncertu "Debiuty" - z piosenką "Za mało czasu" oraz laureat "Szansy na Sukces. Opole 2023". Koncert dodatkowo uświetnią występy Blue Café i zespołu Feel oraz specjalny minirecital Dody.

Koncert "Debiuty" odbędzie się w nowej formule talent show, a występy artystów obok publiczności oceniać będzie sześcioosobowe profesjonalne jury. 

Premierowa sobota

Z kolei 10 czerwca o godz. 20.15 w pierwszym koncercie w opolskim amfiteatrze wystąpią uczestnicy konkursu "Premiery", w którym znani wykonawcy zaprezentują swoje nowe utwory. W tym roku o Nagrodę im. Karola Musioła powalczą: Rafał Brzozowski z piosenką "W pokoju hotelowym", Sara Chmiel i Gromee z "Ty i ja", Łukasz Drapała z "Jeszcze jestem", Iwaneczko z utworem "Miłość", Anastazja Maciąg z piosenką "Moment", Mezo i Liber z "Jakie masz dziś plany", Seibert z "Niby tak, niby nie", Anna Sokołowska z "Jesteś przy mnie", Tulia i Halina Mlynkova z utworem "Przerwany" oraz Dominik Dudek - zwycięzca 13. edycji audycji "The Voice of Poland" - z piosenką "Idę". Gwiazdami koncertu będą Zakopower i Karolina Lizer.


Kolejnym koncertem 10 czerwca będzie sentymentalną, muzyczną podróż w czasie, czyli koncert pt. "Czas ołowiu" w reż. Michała Bandurskiego. "Podczas koncertu przypomniane zostaną największe przeboje artystów, którzy zapisali złotymi zgłoskami w historii opolskiego festiwalu, m.in. Czesława Niemena, Wioletty Villas, Krzysztofa Krawczyka, Grzegorza Ciechowskiego, Ady Rusowicz, Andrzeja Zauchy i Zbigniewa Wodeckiego. Dokumentalny klimat, archiwalne nagrania i piosenki, które do dziś nuci cała Polska" - zapowiedzieli organizatorzy KFPP.

W koncercie "Czas ołowiu" wystąpią, m.in.: Kasia Moś, Andrzej Lampert, Piotr Kupicha, Piotr Cugowski, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Halina Mlynkova i Justyna Steczkowska. W trakcie OFFPOLE zabraknie natomiast Blanki, która zajęła 19. miejsce na tegorocznej Eurowizji. TVP oficjalnie nie komentuje, dlaczego nie zaproszono wokalistki na konkurs muzyki na żywo. 

Niedziela z gwiazdami 

Pierwszym niedzielnym koncertem (11 czerwca) będzie "Cała sala śpiewa z nami, czyli hity opolskiej publiczności". "To będą piosenki, które doczekały się kilkunastu bisów i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością" - poinformowali organizatorzy festiwalu. Podczas koncertu wystąpią, m.in.: Leszcze, Lombard, Sławek Uniatowski, Olga Szomańska, Łukasz Zagrobelny i Robert Rozmus.

Z kolei tytuł koncertu wieńczącego 60. KFPP brzmi: "Ale To Już Było. Jest. I Będzie!". Organizatorzy zapewnili, że podczas niego "przywołane zostaną utwory z każdej dekady opolskiego festiwalu". Wykonają je, m.in.: Czerwone Gitary, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Marek Piekarczyk, Danuta Błażejczyk i Andrzej Rybiński, Justyna Steczkowska, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Halina Frąckowiak, Anna Wyszkoni, Skaldowie, Izabela Trojanowska, Ryszard Rynkowski i Krzysztof Cugowski.

Ich występy i piosenki będą przeplatane felietonami muzycznymi "O'polskiej Kroniki Festiwalowej".

Dyrektorem artystycznym 60. KFPP jest Remigiusz Trawiński. Z kolei Kierownikami muzycznymi są Zygmunt Kukla i Grzegorz Urban.

Dodajmy, że TVP Kultura i TVP Kultura 2 od 9 do 11 czerwca będą pokazywały koncerty towarzyszące festiwalowi pt. Offpole ze Stegu Arena Opole. W poprzednich latach tzw. Scenę Alternatywną pokazywano w poniedziałki, po zakończeniu głównego festiwalu.

Festiwal w Opolu zabiera miejsce Lidze Mistrzów 

Tegoroczny festiwal pokrywa się z finałem Ligi Mistrzów w Stambule, co powoduje, że na kanale pierwszym telewizji publicznej zobaczymy KFPP. 

Publiczny nadawca, który posiada sublicencję na transmisję meczów Champions League, przygotował się jednak na tę sytuację i znalazł rozwiązanie. Finał Ligi Mistrzów obejrzeć będzie można na antenie TVP Sport. Kibice piłkarscy mogą się zdziwić, choć sportowy kanał Telewizji Publicznej jest od kilku lat odkodowany. 

O najbardziej prestiżowy tytuł w klubowych zmaganiach piłkarskich 10 czerwca powalczą piłkarze Interu Mediolan oraz Manchesteru City. 

MP

(Fot. Facebook/KFPP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura