(Fot. commons.wikimedia.org)
(Fot. commons.wikimedia.org)

Finał długiego sporu. Volkswagen wychodzi z Rosji

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Zakończył się długi spór między rosyjskimi władzami a Volkswagenem. W piątek niemiecki producent samochodów poinformował o sprzedaży fabryki w Kałudze oraz lokalnych spółek zależnych.

Volkswagen pozbył się fabryk w Rosji 

Reuters poinformował, że Volkswagen sprzedał swoje udziały firmie Art-Finance LLC, wspieranej przez grupę dealerów samochodowych Avilon. Nie podano szczegółów dotyczących wartości transakcji, jednak źródła Reutersa mówią, że może chodzić nawet o 125 mln euro. 

Volkswagen w oświadczeniu zaznaczył, że sprzedaż dotyczy fabryki w Kałudze oraz całej struktury obejmującej dystrybucję, działalność posprzedażową, magazynową i usługi finansowe. 


Spór o wycofanie się ze współpracy 

Przypomnijmy, że VW w sierpniu 2022 roku przerwał produkcję w fabryce w Kałudze. Szkody z tego tytułu wyliczono na niemal 16 mld rubli, co daje równowartość 194 mln euro.

W konsekwencji firma GAZ, rosyjski partner Volkswagena pozwała niemieckiego producenta. Sąd w Niżnym Nowogrodzie nad Wołgą zadecydował o zajęciu aktywów VW

GAZ domagał się od Volkswagena 15,6 mld rubli odszkodowania po tym, jak Niemcy zakończyli umowę produkcyjną w sierpniu 2022 roku. To około 193,1 mln dolarów, czyli około 810 mln złotych.

Z kolei w drugim z pozwów GAZ domagał się 28,4 mld rubli z powodu strat związanych z zakończeniem przez Volkswagena dostaw silników. To około 351,5 mln USD/około 1 mld 472 mln złotych.

Zwrot akcji 

W kwietniu nastąpił niespodziewany zwrot akcji. Sąd w Niżnym Nowogrodzie uznał, że zamrożenie aktywów Volkswagena w Rosji było niezgodne z prawem. "Nie ma podstaw by uznać, że niemiecki producent samochodów będzie próbował uchylić się od zobowiązań finansowych wynikających z dwóch pozwów GAZ. Wniosek GAZ-u został złożony w sądzie jeszcze przed tym, jak niemiecka firma zawiesiła działalność w Rosji w sierpniu 2022 roku" – wyjaśniono. 

MP

(Fot. commons.wikimedia.org)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka