Widok na Kijów ze zniszczonego przez rosyjski ostrzał mieszkania / źródło: PAP/EPA
Widok na Kijów ze zniszczonego przez rosyjski ostrzał mieszkania / źródło: PAP/EPA

Nocne ataki na Kijów. Eksplozje w mieście, mieszkańców skierowano do schronów

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do rosyjskiego ostrzału Kijowa. Jak podaje Ukraińska Prawda, "odnotowano operacje obrony powietrznej, a następnie eksplozje w mieście". Mieszkańców poproszono o pozostanie w schronach.

Rosja zaatakowała Kijów

Administracja wojskowa Kijowa wydała oświadczenie: "Obrona przeciwlotnicza działa w regionie, na obrzeżach Kijowa. Pozostać w schronach do odwołania nalotu!". Podkreślono również, że istnieje niebezpieczeństwo użycia w regionie wrogich samolotów bezzałogowych.

W sumie Rosja wystrzeliła do 40 pocisków manewrujących X-101/X-555 z dziewięciu strategicznych samolotów Tu-95MS z Morza Kaspijskiego.

Z kolei z kierunku północnego i południowego Rosjanie zaatakowali irańskimi bezzałogowymi statkami powietrznymi Shahed-136/131. W sumie wystrzelono około 35 dronów szturmowych.


Eksplozje w Kijowie

Sprawę skomentował mer Kijowa Witalij Kliczko, który poinformował o eksplozjach w jednej z kijowskich dzielnic.

— Wybuch w dzielnicy Hołosijiwśkyj w stolicy. Wszystkie służby udają się na miejsce zdarzenia. Szczegóły pojawią się później. Pozostać w schronach! — przekazał. Nieco później Kliczko poinformował o kolejnych wybuchach w Kijowie i rakiecie zestrzelonej w pobliżu miasta.

Chwilę przed 4:00 rano administracja wojskowa Kijowa poinformowała o ofiarach w rejonie hołosijiwskim. Doszło również do kolejnych eksplozji w dzielnicach Padół i Swiatoszyn.

Informacje o ofiarach zostały jednak niedługo później zdementowane przez mera Kijowa Witalija Kliczko. Przekazał on, że według wstępnych informacji, "we wszystkich miejscach, do których udali się kijowscy medycy, nie znaleziono żadnych ofiar". Dodał również, że ratownicy gaszą pożar w dzielnicy Swiatoszyn.

Kilka minut po godz. 4:00 poinformowano o uszkodzeniu dachu w jednopiętrowym domu w dzielnicy Padół. Nie doszło jednak do pożaru, a na miejscu nie ma rannych.

Zniszczono dziesiątki rosyjskich pocisków

Podczas nocnego ataku na Kijów ukraińskie siły powietrzne zniszczyły 37 pocisków manewrujących i 29 dronów kamikadze Shahed. 

— Zniszczono 67 celów powietrznych: 37 pocisków manewrujących X-101/X-555; 29 uderzeniowych UAV Shahed-136/131; 1 rozpoznawczy UAV (bezzałogowy statek powietrzny - red.) poziomu operacyjnego i taktycznego — podały Ukraińskie Siły Powietrzne na Telegramie. 

RB

(na zdjęciu: widok na Kijów ze zniszczonego przez rosyjski ostrzał mieszkania / źródło: PAP/EPA)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka