Prezydent Andrzej Duda. (fot. PAP)
Prezydent Andrzej Duda. (fot. PAP)

Specjalne oświadczenie Dudy. Będzie głośne weto?

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
Na poniedziałek zaplanowana została "wypowiedź dla mediów" prezydenta Andrzeja Dudy – poinformowała KPRP. O godz. 10:30 wygłosi specjalne oświadczenie w Pałacu Prezydenckim. Wszystko wskazuje na to, że będzie dotyczyć komisji ds. rosyjskich wpływów w Polsce w latach 2007-2022.

Andrzej Duda wygłosi oświadczenie dla mediów

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że o 10:30 prezydent Andrzej Duda wypowie się dla mediów. Nie sprecyzowano jednak, czego dotyczyć będzie oświadczenie.

Co dalej z lex Tusk?

Na decyzję prezydenta czeka ustawa o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, tzw. lex Tusk. Prawo i Sprawiedliwość w piątek przyjęło ją po tym, jak wcześniej została odrzucona przez Senat.

Ustawie sprzeciwia się w zasadzie cała opozycja. Lewica po głosowaniach zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o weto do ustawy. PO mówi o niekonstytucyjności i "polowaniu na czarownice". Donald Tusk był obecny na sejmowej galerii podczas głosowania w Sejmie. Po nim podkreślił, że wszyscy posłowie, którzy głosowali za komisją, "będą mieć poważne problemy" w przyszłości, bo - w jego przekonaniu - złamali ustawę zasadniczą.  

Prezydent wkrótce zadecyduje

Minister z Kancelarii Prezydenta Paweł Szrot, odnosząc się do kwestii tej ustawy w Programie Trzecim Polskiego Radia podkreślił, że "prezydent uważa, że im więcej jawności w życiu publicznym, im więcej wyjaśniania tego, co budzi publiczne kontrowersje, tym lepiej".

— Pan prezydent ma kilka możliwości do zastosowania i jedną z nich wybierze — powiedział.

W przeszłości Andrzej Duda wetował bardzo ważne z punktu widzenia PiS ustawy: lex TVN, dwukrotnie lex Czarnek, reformę sądownictwa, przygotowaną przez resort sprawiedliwości w 2017 roku oraz o zmianach w kodeksie wyborczym do PE w 2018 roku. 

RB

(na zdjęciu: prezydent Andrzej Duda / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj90 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka