Tusk reaguje na podpis prezydenta Dudy. "Będzie nas słychać"

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 220
W reakcji na podpisanie ustawy o komisji badającej rosyjskie wpływy w Polsce, Donald Tusk zapowiedział odpowiedź w postaci marszu 4 czerwca. Zwolennicy opozycji mają zjawić się też przed Pałacem Prezydenckim - wynika z wpisu lidera PO na Twitterze.

Odpowiedź Tuska 

- Panie Prezydencie, zapraszam na konsultacje społeczne 4 czerwca. Będzie nas dobrze słychać i widać z okien Pańskiego pałacu. Przyjdziecie? - napisał w poniedziałek Donald Tusk.

 

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy, nazywanej przez opozycję "lex Tusk". Jednocześnie zgłosił ją do Trybunału Konstytucyjnego, by rozwiać wszelkie wątpliwości natury prawnej. - Kluczową sprawą jest transparentność wyjaśniania kwestii publicznych. Dlatego zdecydowałem się na podpisanie ustawy o badaniu komisji rosyjskich wpływów - argumentował w oświadczeniu. - W sprawie odpowiedzialności konkretnych osób będzie wypowiadał się sąd w dwóch instancjach - dodał. 


Lex Tusk 

Komisja ds. badania rosyjskich zależności w latach 2007-2022 będzie składała raport Sejmowi co roku ze swojej działalności. Pierwszy taki dokument ma powstać do 17 września 2023 r. Wyłonione osoby będą mogły wykluczyć osoby współpracujące z Rosją lub działające na jej rzecz z pełnienia funkcji publicznych na okres do 10 lat oraz pozbawiać dostępu do informacji niejawnych. 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka