Prezydent Biden przewrócił się podczas ceremonii w Akademii Sił Powietrznych, fot. screenshot/YouTube
Prezydent Biden przewrócił się podczas ceremonii w Akademii Sił Powietrznych, fot. screenshot/YouTube

Prezydent USA na kolanach. Upadek Bidena może go słono kosztować

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Mimo, że Biden wstał i poszedł o własnych siłach, to przeciwnicy polityczni już zaczęli wytykać mu jego podeszły wiek i kwestionować z tego powodu możliwość ubiegania się o reelekcję.

Biden przewrócił się podczas ceremonii

Do upadku doszło po tym, jak prezydent uścisnął dłoń i podał dyplom ostatniemu z absolwentów. Odchodząc, potknął się o czarną torbę z piaskiem leżącą na scenie i przewrócił. Biden nie leżał długo na ziemi. Kiedy towarzyszący mu żołnierze Sił Powietrznych pomogli mu wstać, podniósł się i był w stanie iść dalej o własnych siłach. Według dziennikarzy towarzyszących Bidenowi, prezydent wydawał się nie doznać urazu. Nagranie rozeszło się po sieci zanim Biały Dom zareagował z oficjalnym komunikatem.

Dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Ben LaBolt zabrał głos na Twitterze, aby zbagatelizować to, co się stało. "Nic mu nie jest. Na scenie leżał worek z piaskiem, gdy uścisnął dłoń" - napisał LaBolt w odpowiedzi na film przedstawiający upadek.

Ale ten moment może być bezlitosny, w wysoce spolaryzowanym środowisku politycznym, w którym prezydent, w wieku 80 lat, jest już najstarszą osobą, która kiedykolwiek sprawowała ten urząd w USA, i stara się o drugą kadencję - komentuje Politico.


Republikanie wykorzystali upadek Bidena

Republikanie natychmiast wykorzystali upadek Bidena. Konta Republikańskiego Komitetu Narodowego i Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów na Twitterze były jednymi z pierwszych, które opublikowały film przedstawiający prezydenta potykającego się o ziemię i pomagającego mu wstać. Były dyrektor generalny Twittera Jack Dorsey również opublikował film na Twitterze, pisząc: "Otwórzcie prawybory i debaty Demokratów. To nie jest w porządku wobec nikogo".

Ekipa Bidena w odpowiedzi natychmiast starała się zbagatelizować to zdarzenie. Tłumaczono, że w czwartek Biden wygłosił przemówienie i uczestniczył w ceremonii rozdania dyplomów w Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs, która trwała bardzo długo. Po zakończeniu przemówienia uścisnął dłoń każdemu z ponad 900 absolwentów, co trwało ponad dwie godziny.


Były szef sztabu Bidena Ron Klain napisał na Twitterze, że prezydent "stał na scenie i ściskał dłonie absolwentom przez prawie 2 godziny. Potknął się o worek z piaskiem, gdy ruszył powitać niektórych gości. Uspokójcie się, nerwusy". Kate Bedingfield, którą LaBolt zastąpił na stanowisku dyrektora ds. komunikacji, kilka razy tweetowała o tym incydencie. "Wiem, że osobiście nigdy, przenigdy w życiu się o nic nie potknęłam, ani razu. Jestem pewien, że ci czołowi Demokraci też nie. Ci ludzie to kozice górskie!" - napisała. Bedingfield opublikowała również na Twitterze nagranie, na którym Obama potyka się, wchodząc po schodach na scenę podczas wiecu. "Ciii, nie mów 'czołowym demokratom'". Wszyscy wiemy, jak to zadziałało w przypadku reelekcji prezydenta Obamy" - napisała.

- Incydenty takie jak te będą rozdmuchiwane. Będą większym zmartwieniem niż gdyby był dwadzieścia lat młodszy. To ciężar, który będzie musiał przezwyciężyć. To będzie ciągłe wyzwanie - komentuje David Axelrod, były starszy doradca prezydenta Baracka Obamy.

Donald Trump, mając w pamięci swój chwiejny spacer po rampie w 2020 roku, który też przyniósł falę spekulacji na temat jego sprawności, był powściągliwy w reakcji na wiadomość o upadku Bidena. Powiedział, że to "szkoda", że prezydent upadł i wyraził nawet troskę o jego zdrowie: "Mam nadzieję, że nic mu się nie stało".

Biden próbuje zrobić z wieku atut

Publicznie doradcy Bidena często twierdzą, że wiek prezydenta nie ma znaczenia, ponieważ wciąż ma dużo energii, jednocześnie przypominając, że wyborcy w 2020 roku wybrali go, i nie przeszkadzała im metryka. Ale, jak zauważa Politico, od tego czasu Biden fizycznie zwolnił. Jego lekarz powiedział, że jego chód usztywnił się, a prezydent porusza się bardziej ostrożnie i szybciej się męczy. 


W miarę jak jego kampania reelekcyjna zaczynają nabierać tempa, sam Biden odniósł się do kwestii wieku, próbując zrobić z niej atut, jako "mądrość" i doświadczenie zdobyte przez długie życie w polityce. Zażartował na ten temat podczas White House Correspondents Dinner, ale w kilku innych przypadkach zaoferował zwięzłą, ale pewną siebie odpowiedź na pytanie, czy jest za stary, aby sprawować tę funkcję przez kolejne sześć lat: "Obserwuj mnie".

Na razie wskaźnik poparcia Bidena utrzymuje się na poziomie około 40 procent. Ostatnie sondaże wykazały, że większość Amerykanów wolałaby w przyszłym roku innego kandydata Demokratów.

Politico przypomina, że Biden nie jest jedynym prezydentem USA, który publicznie się przewrócił. Prezydent Gerald Ford został z wielkim efektem ośmieszony w show Saturday Night Live przez ciągle spadającego Chevy'ego Chase'a po tym, jak potknął się schodząc po schodach z Air Force One w deszczu. Ford miał wtedy zaledwie 62 lata. Prezydent George H.W. Bush również upadł podczas gry w kręgle w Milwaukee podczas kampanii w 1992 roku. Biden też upadł już wcześniej. Najbardziej znaczący moment miał miejsce w marcu 2021 roku, kiedy potknął się więcej niż raz podczas wchodzenia na pokład Air Force One na lot do Atlanty. Kiedy w końcu dotarł do swojej kabiny, rozejrzał się i według osoby, która była świadkiem tego momentu frustracji, soczyście zaklął.

ja


(Zdjęcie:  Prezydent Biden przewrócił się podczas ceremonii w Akademii Sił Powietrznych, fot. screenshot/YouTube)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka