Władze obwodu chersońskiego ewakuują ludzi po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce, fot. Twitter
Władze obwodu chersońskiego ewakuują ludzi po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce, fot. Twitter

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Sytuacja jest dramatyczna

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 146
Rosjanie wysadzili w powietrze zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak określił to jako "kolejną zbrodnię wojenną", ponieważ okoliczni mieszkańcy zostali przez to pozbawieni wody pitnej, a wielu miejscowościom grozi zalanie.

Ewakuacja mieszkańców

Z doniesień ukraińskich agencji informacyjnych wynika, że w zbiorniku kachowskim na Dnieprze spada poziom wody w związku z wysadzeniem tamy. Rozpoczęła się ewakuacja okolicznych miejscowości.

W sieci pojawiło się nagranie dokumentujące moment wysadzenia tamy.

Jak wynika z nagrań opublikowanych w Internecie, tama została poważnie uszkodzona, co spowodowało niekontrolowany zrzut wody ze zbiornika Kachowka. W dolnym biegu Dniepru powodzie rozpoczęły się już w miejscowościach, w tym w Chersoniu.

Według MSW Ukrainy po wysadzeniu zapory elektrowni w Nowej Kachowce w strefie zagrożonej zalaniem znajduje się co najmniej 10 miejscowości na prawym, zachodnim brzegu Dniepru. Są to: Mykołajiwka, Olhiwka, Lowo, Tiahynka, Poniatiwka, Iwaniwka, Tokariwka, Prydniprowskie, Sadowe i częściowo miasto Chersoń.

Rano Chersońska Wojskowa Administracja Obwodowa podała, że prawie dziesięć miejscowości zostało całkowicie albo częściowo zalanych, a w strefie zagrożenia znalazło się około 16 tys. ludzi.

„Według stanu na 7.30 całkowicie lub częściowo zalane zostały miejscowości: Tiahynka, Lwowe, Odradokamianka, Iwaniwka, Mykilske Tokariwka, Poniatiwka, Biłozerka i dzielnica Wyspa miasta Chersoń” – poinformowano.

„Na prawym brzegu Chersońszczyzny w strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób” – wskazano.


Nowa Kachowka położona jest w odległości około 70 km. od Chersonia. Na terenie osiedla Korabeł w Chersoniu, które położone jest na wyspie, podnosi się poziom wody. Władze zarządziły odłączenie elektryczności. Za kilka godzin w celach bezpieczeństwa nastąpi odłączenie wody.

"Rosyjska armia dokonała kolejnego aktu terroru – wysadziła Kachowską Elektrownię Wodną. Za pięć godzin [od eksplozji] woda osiągnie poziom krytyczny” – oświadczył szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin.

Poprosił ludzi o pilne zebranie dokumentów i niezbędnych rzeczy oraz oczekiwanie na autobusy ewakuacyjne. Opublikował również mapę z nazwami miejsc, do których powinni przenieść się ludzie znajdujący się w strefie zagrożenia.Dramatycznie spada poziom wody

Szef władz okupacyjnych Nowej Kachowki oświadczył, że zniszczenie zapory na Dnieprze spowoduje problemy w zaopatrywaniu w wodę zaanektowanego Krymu - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Później te same władze oznajmiły, że nie ma zagrożenia wyschnięcia Kanału Północnokrymskiego, doprowadzającego wodę ze zbiornika kachowskiego na okupowany półwysep.

W zbiorniku kachowskim spada poziom wody w związku z wysadzeniem zapory - podały ukraińskie agencje informacyjne.


Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nazwał wysadzenie tamy "ekobójstwem". "Rosjanie odpowiedzą za potencjalne pozbawienie wody pitnej ludzi w południowej części obwodu chersońskiego i na Krymie, za potencjalne zniszczenie części miejscowości i biosfery" - napisał Jermak na serwisie Telegram.

Ostrzegł następnie, że działania Rosjan "powodują zagrożenie dla Zaporoskiej Elektrowni Atomowej". Nazwał wysadzenie tamy "kolejną zbrodnią wojenną terrorystów rosyjskich" i zaapelował o "karę na szczeblu międzynarodowym".

Koncern Enerhoatom poinformował, że na razie sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest pod kontrolą. Siłownia korzysta z wody z zalewu kachowskiego, jednak zbiornik wody na terenie siłowni jest teraz napełniony.

Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Już w październiku ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegał, że jeśli siły rosyjskie przerwą zaporę w elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, to w strefie zalania znajdzie się ponad 80 miejscowości, tym miasto Chersoń. Zełenski zwołał teraz naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z sytuacją.

"Rosyjscy terroryści. Zniszczenie tamy elektrowni wodnej Kachowka tylko potwierdza dla całego świata, że trzeba ich wypędzić z każdego zakątka ukraińskiej ziemi. Nie należy im zostawiać ani jednego metra, bo każdy metr wykorzystują do terroru. Dopiero zwycięstwo Ukrainy przywróci bezpieczeństwo. I to zwycięstwo nadejdzie. Terroryści nie będą w stanie powstrzymać Ukrainy wodą, rakietami ani niczym innym" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych

.


ja

(Zdjęcie: Władze obwodu chersońskiego ewakuują ludzi po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce, fot. Twitter)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka