Tak wygląda centrum Nowej Kachowki, fot. Twitter.
Tak wygląda centrum Nowej Kachowki, fot. Twitter.

Rosja wysadziła zaporę na Dnieprze. Całe miasto zalane wodą i olejem maszynowym

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 88
Ministerstwo Spraw Zagranicznych i NATO potępiły wysadzenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce. Całe miasto Nowa Kachowka znalazło się pod wodą. Nie ma ofiar w ludziach, ale prawdopodobnie zginęły zwierzęta z zoo.

Śledztwo w sprawie wysadzenia zapory

Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała we wtorek, że wszczęła śledztwo w sprawie wysadzenia zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze. Śledztwo dotyczy zbrodni wojennej i ekobójstwa - przestępstwa polegającego na masowym zniszczeniu środowiska naturalnego.


W wyniku zniszczenia zlokalizowanej na zaporze Kachowskiej Elektrowni Wodnej do Dniepru trafiło 150 ton oleju maszynowego - poinformowano w Kijowie po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Istnieje zagrożenie wycieku kolejnych 300 ton tej substancji.

Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - poinformowały we wtorek władze Ukrainy. Poziom wody w zalewie szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy. Władze ukraińskie informowały, że w strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób.


Nie ma ofiar w ludziach, ale mogły zginąć zwierzęta

Na razie nie ma ofiar w ludziach. "Na razie nie ma ofiar wśród ludności spowodowanych wezbraną wodą" - napisał premier Ukrainy Denys Szmyhal na serwisie Telegram po posiedzeniu komisji rządowej.

"Poprowadziłem nadzwyczajne posiedzenie RBNiO; wydano instrukcję dotyczącą ewakuacji z zagrożonych terenów i dostarczenia wody pitnej do wszystkich miejscowości, które czerpały wodę ze Zbiornika Kachowskiego" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO). Rząd, służby i wojsko robią wszystko, by ratować ludzi - podkreślił.


Rosja odpowie za ten akt terroryzmu - zaznaczył. Podczas spotkania uzgodniliśmy zestaw narzędzi międzynarodowych i środków bezpieczeństwa, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności - dodał.

Portal RBK Ukraina podał, że w Nowej Kachowce zatopiony został miejski ogród zoologiczny i mogły tam zginąć wszystkie zwierzęta. Przed inwazją rosyjską było tam około 260 zwierząt.
Tama w Nowej Kachowce, w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego, była jedyną spośród sześciu zapór na Dnieprze, zajętą przez Rosjan.

W sąsiednim obwodzie zaporoskim znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, okupowana przez wojska rosyjskie. Siłownia nie funkcjonuje, ale wciąż potrzebuje wody z tworzonego przez wysadzoną tamę zbiornika do chłodzenia reaktorów. Na razie sytuacja jest pod kontrolą.

Szef NATO oburzony barbarzyństwem Rosjan

- Niesprowokowana wojna prezydenta Putina przeciwko Ukrainie na długo zmieniła nasze środowisko bezpieczeństwa. Rosja zburzyła pokój w Europie. Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce zagraża życiu tysięcy cywilów i powoduje poważne szkody dla środowiska - powiedział sekretarz generalny NATO w Bratysławie, gdzie uczestniczy w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki Sojuszu.

- To oburzający akt, który po raz kolejny pokazuje brutalność rosyjskiej wojny na Ukrainie - podkreślił.

Według Stoltenberga decyzje, które mają zapaść na lipcowym szczycie NATO w Wilnie, "będą bardzo istotne". "Wzmocnimy nasze wsparcie dla Ukrainy wieloletnim pakietem pomocy, aby wesprzeć ją w transformacji z ery sowieckiej do standardów NATO i zbliżyć Ukrainę do Sojuszu" - zapowiedział. - Wszyscy sojusznicy zgadzają się, że drzwi NATO pozostają otwarte; że Ukraina stanie się członkiem Sojuszu i że Rosja nie będzie miała prawa weta w Wilnie - podkreślił.

Oświadczenie polskiego MSZ, apel o sankcje

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało oświadczenie, w którym bezwzględnie potępiło 'kolejny bezprzykładny akt rosyjskiego barbarzyństwa na okupowanych terenach Ukrainy", jakim nazwało wysadzenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.

"[Akt] stanowiący zarazem poważne naruszenie podstawowych norm prawa humanitarnego, prawa ochrony środowiska i posiadający znamiona zbrodni wojennej. Czyn ten stwarza bezpośrednie zagrożenie życia dla ludności cywilnej zamieszkującej brzegi Dniepru poniżej zapory, jak również dla funkcjonowania Zaporoskiej Elektrowni Atomowej oraz sprowadza perspektywę katastrofy ekologicznej o bezprecedensowych konsekwencjach na skalę regionalną, z reperkusjami dla całej Europy. Potęguje on straty materialne i będzie skutkować kolejnymi wymuszonymi przesiedleniami ludności' - czytamy w oświadczeniu.

Jak zapowiedziano, Polska dołoży wszelkich starań, aby Rosja poniosła odpowiedzialność międzynarodową, a sprawcy tego zbrodniczego czynu zostali ukarani i będzie się tego domagać w ramach międzynarodowych stosownych ram mechanizmów instytucjonalno-prawnych, w tym o charakterze humanitarnym i środowiskowym. W reakcji, niezbędne jest nałożenie kolejnych dotkliwych sankcji na Federację Rosyjską".

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka